Ukrajina má podle Austina dostat od devíti zemí celkem přes 150 tanků Leopard

Koalice zemí, které přislíbily poskytnout Ukrajině tanky Leopard, dále roste - devět zemí se zavázalo poslat Ukrajině více než 150 těchto tanků. Na dnešním virtuálním zasedání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu to uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin. Šéf Pentagonu neupřesnil, zda jde o stroje typu Leopard 2 nebo i o starší konstrukce Leopard 1, ani kterých devět zemí tento závazek učinilo.

"Koalice zemí, které darují Ukrajině tanky Leopard, se stále rozrůstá. Devět zemí se nyní zavázalo poskytnout více než 150 tanků Leopard," uvedl mimo jiné Austin ve své úvodní řeči na zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu, která pod vedením Spojených států sdružuje přibližně 50 zemí. Dnešní jednání bylo podle Pentagonu desáté od loňského dubna, kdy uskupení vzniklo.

Austin připomněl, že řada zemí ze skupiny poskytla nebo přislíbila Ukrajině, která se už déle než rok brání ruské vojenské agresi, různé zbraně včetně systémů protivzdušné obrany.

Německé tanky Leopard, hlavně jejich modernější verze Leopard 2, patří k nejpočetnějším a nejkvalitnějším tankům současnosti. Ukrajina o jejich dodávky usiluje už řadu měsíců, snahu ale dlouho blokoval rezervovaný postoj Německa, které má jako výrobce tanku rozhodující slovo. Berlín ale postupně názor měnil a letos ukrajinským silám přislíbil moderní tanky Leopard 2A6 a dodávky povolil i dalším zemím.

Německý ministr obrany Boris Pistorius nedávno uvedl, že Německo a Portugalsko předají Ukrajině slíbené tanky do konce března. Do koalice zemí ochotných poskytnout Ukrajině tyto stroje se podle dostupných informací zapojily mimo jiné také Polsko, Norsko, Kanada a Španělsko. Jak je známo z veřejných prohlášení, zatím pouze Varšava dodala Ukrajině slíbených 14 tanků Leopard 2, poznamenal dnes server Ukrajinska pravda.

Ukrajinské ministerstvo obrany dnes na telegramu uvedlo, že ukrajinské ozbrojené síly obdržely od mezinárodních partnerů za minulý rok na 117.575 kusů moderních zbraní a munice. Detaily tiskové oddělení resortu neposkytlo. "Ukrajinští vojáci si mimořádně rychle osvojují nové zbraně a efektivně a vynalézavě je využívají na bojišti," píše se v příspěvku s poznámkou, že to inspiruje mezinárodní partnery, aby zemi poskytovali stále pokročilejší a technologicky vyspělejší zbraně.

Související

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

Více souvisejících

tank Leopard 2 A Tanky Lloyd J. Austin III Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 46 minutami

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Protesty zemědělců pokračují. Hranice se Slovenskem je místy neprůjezdná

Zemědělci dnes zastavili provoz v Hodoníně na hraničním přechodu na Slovensku. Kolem 9:00 začaly pomalu jedoucí stroje komplikovat příjezd do Hodonína, a asi o půl hodiny později zcela zastavily na hranicích, čímž vytvořili kolonu, kterou nebylo možné projet. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy