Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Server uvádí, že CIA údajně věděla o plánované ukrajinské sabotáži a informace už loni poskytla některým evropským státům. Podle dokumentu se na operaci měl podílet malý potápěčů ukrajinské armády čítající šest lidí.

Všichni členové týmu měli spadat přímo pod vrchní velení ukrajinské armády a k sabotáži mělo dojít po 17. červnu loňského roku. K výbuchům Nord Streamu nakonec skutečně došlo, ale až v září, a Kyjev účast na nich popřel, stejně jako Rusko.

Podle serveru někteří američtí činitelé krátce po explozích naznačovali, že za útoky stojí Rusko, které chtělo vydírat Evropu plynem. Portál však uvdí, že americká administrativa nemá žádné důkazy, které by ukazovaly směrem k Moskvě, a tak se na jednáních NATO a EU o Nord Streamu nemluví.

Podmořské exploze, které loni v září vyřadily z provozu dva plynovody Nord Stream sloužící pro přepravu plynu z Ruska do Evropy, jsou dodnes nevyjasněny. BBC připomíná, že bezprostředně poté někteří lidé na Západě ukázali prstem na Rusko, zatímco Moskva naopak obvinila ze sabotáže západní země.

Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. Podle některých médií za sabotáží může stát být proukrajinská skupina, Kyjev ale jakékoli zapojení odmítá.

V době výbuchů plynovodem Nord Stream 1 plyn neproudil, Rusko to odůvodňovalo údržbou. Nord Stream 2 sice už dokončen, kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím ale v té době nebyl spuštěn.

Podle serveru se ale na místě před explozí pohybovaly ruské lodě schopné provádět podvodní operace. Novináři odhalili, že nedaleko míst výbuchů se pohybovala ruská výzkumná loď Sibirjakov, remorkér SB-123 a třetí loď ruské námořní flotily, kterou média nebyla schopna identifikovat.

Podle BBC se jednalo o tzv. "lodě duchů", které měly vypnuté vysílače. Média ale tvrdí, že byla schopna sledovat jejich pohyb pomocí zachycené rádiové komunikace, kterou plavidla odesílala na ruské námořní základny mezi červnem a zářím 2022.

Tyto lodě se údajně pohybovaly v blízkosti míst výbuchu po dobu několika hodin a v jednom případě dokonce téměř celý den. Předpokládá se navíc, že jedno loď Sibirjakov je schopna podvodního sledování a mapování, stejně jako vypuštění malého podvodního plavidla.

Remorkér SB-123 na místo údajně dorazil pouhých pět dní před zářijovými výbuchy a rádiová komunikace naznačuje, že tam zůstal celý večer a noc, než se odebral zpět do Ruska. Na místě výbuchů se pohybovala týden před explozemi i další, čtvrtá ruská loď.

Související

Více souvisejících

Nord Stream plynovod Nord Stream 2

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy