Ukrajinské jednotky postupují, dosáhly linie zákopů u Verbove

Ukrajinské jednotky postupují v protiofenzivních operacích na západě Záporožské oblasti. Podle Institutu pro studium války (ISW) dosáhly linie zákopů západně od Verbove.

Geolokační záběry ukazují, jak ruský bezpilotní letoun zasáhl ukrajinskou pěchotu v zákopu západně od Verbove a ruské použití těchto bezpilotních letounů naznačuje, že ruské síly již pravděpodobně nejsou přítomny ve zhruba kilometr dlouhém zákopu západně od Verbove.

ISW ale zdůrazňuje, že situace u Verbove zůstává nejasná, protože počet komentářů od známých ruských vojenských bloggerů se snížil a neinformují už tak podrobně o ruské aktivitě na této frontové linii.

Ukrajinské síly už ale podle nich minuly minová pole a protitankové dračí zuby i opevnění na linii Robotyne-Verbove. Větší počet ukrajinských vozidel zaútočil na ruské pozice podél linie Robotyne-Verbove po těžké palbě dělostřelectva.

Doporučené články

Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou vesnici 1,5 km jižně od Robotyne. Pravděpodobně už vyčistily ruské pozice mezi Robotyne a vesnicí Novoprokopivka. Ruské zdroje podle analytiků navíc uvedly, že 22. září ruské jednotky odrazily ukrajinský útok na severní Novoprokopivku. Jde o první potvrzený útok Ukrajiny na zemi přímo v okolí Novoprokopivky.

Ukrajinské ozbrojené síly už před několika dny ohlásily úspěchy v ofenzivě ve směru na pobřežní města Melitopol a Berďansk. ISW navíc tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti.  

Server Ukrajinska pravda uvedl, že se se ruským jednotkám, které se v současnosti brání v západní části Záporožské oblasti, nepodařilo od poloviny srpna zabránit ukrajinským jednotkám v postupu.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) označuje situaci na frontě za důležitý milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je rozdělit pozice ruské okupační armády na dvě části.

Doporučené články

Dodal, že ukrajinské ozbrojené síly prorazily hlavní ruskou obrannou linii na jihovýchodě země s pomocí obrněných vozidel.

Jednotky překonaly protitankové překážky, včetně příkopů a betonových bloků známých jako "dračí zuby," u obce Verbove v Záporožské oblasti, potvrdil důstojník ukrajinských vzdušně-výsadkových sil. 

Podle nejnovější zprávy ISW ukrajinské síly mohou být schopny dosáhnout operačně významného průlomu v jižní frontové linii, pokud bude platit několik klíčových předpokladů. Jedním z nich je, že ruské síly nemají potřebné zálohy ani bojovou sílu k udržení ruské obrany v západní Záporožské oblasti.

Druhým předpokladem pro úspěch je stav, kdy si ukrajinské síly po vyčerpání ruské bojové síly udrží dostatek bojové síly, aby pokračovaly v protiútoku, a třetím předpokladem analytiků je, že ruské obranné pozice za současnou bitevní oblastí nejsou tak silně zaminované nebo tak dobře připravené, jako opevnění, která ukrajinské síly již prolomily.

Související

Více souvisejících

Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 26 minutami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Vítka Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 5 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu

Rusko se vnímá jako suverénní stát, pokud je zajištěna svoboda vlády a lidu, řekl prezident Vladimir Putin v úterý. Západ podle šéfa Kremlu nepotřebuje "velké Rusko". 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy