Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

Během své návštěvy Spojených států minulý týden prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj slíbil, že ukrajinská armáda znovu ovládne město Bachmut a další dvě nejmenované osady, jak uvedl deník USA Today. Zelenskyj prohlásil: "Dobudeme zpět Bachmut." Město Bachmut bylo dobyto ruskými silami v květnu, přičemž se podílela Prigožinova Wagnerova žoldnéřská skupina. Ukrajina nyní tvrdě bojuje o obnovení kontroly nad tímto zničeným městem v rámci své protiofenzívy.

I přes vlhké podzimní počasí a hrozbu zimních měsíců ukrajinský prezident zdůraznil, že jeho jednotky mají zkušenosti z bojů v podobných podmínkách, které nabraly v loňském roce.

"V zimě se nemůžeme zastavit," řekl Zelenskyj. "Moje odpověď zní, že uděláme vše pro to, abychom se nezastavili během těžkých podzimních dnů se špatným počasím a dokonce ani v zimě," uvedl podle USA Today.

Znovudobytí města by představovalo důležitý úspěch pro Ukrajinu v rámci protiofenzívy. Kyjev se snaží demonstrovat pokrok ve svém boji proti ruským silám a nedávno oznámil znovudobytí dvou vesnic jižně od Bachmutu. Během setkání s malou skupinou novinářů, včetně zástupce deníku USA Today, Zelenskyj vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina může pokračovat v protiofenzívě a získat zpět další dvě města.

"Myslím, že dobudeme další dvě města. Omlouvám se, ale jaká města, to vám neřeknu." Zelenskyj řekl. "A máme plán. Velmi, velmi komplexní plán."

Zelenskyj zdůraznil, že ruský prezident Putin utrpěl na bojišti značné ztráty a ruská armáda má potíže. Uvedl, že Putin potřebuje přestávku, protože ztratil lidi a profesionální armádu.

Existují náznaky, že dalšími dvěma městy, na která Zelenskyj odkazuje, by mohla být Soledar a Tokmak.

Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov, který byl s prezidentem Zelenským na návštěvě USA, poskytl podrobný rozhovor časopisu The War Zone. Mluvil také o bojích v zimních podmínkách, které nepovažuje za problém pro obě strany, a to jak pro Ukrajince, tak pro Rusy. Budanov zdůraznil, že aktuálně jsou hlavní vojenské operace prováděny bez použití techniky, převážně pěšky. Frontová linie je silně obsazena dělostřelectvem, protitankovými zbraněmi a minami, a v poslední době i sebevražednými drony. Toto omezuje možnost nasazení obrněných vozidel při útocích a spíše slouží k evakuaci raněných nebo rychlému přemisťování pěchoty na určená místa.

Americké tanky Abrams, které brzy dorazí na Ukrajinu, budou použity ve "velmi specifických, dobře promyšlených operacích", nikoliv v první linii a v kombinovaném boji, upozorňuje expert pro War Zone.

Co se týče Bachmutu, ukrajinské síly plánují nejprve obklíčit město a poté vstoupit. Přímý útok by byl příliš nákladný na životech. Expert tvrdí, že Rusko poslalo do oblasti Bachmutu "své jediné záložní síly", 25. armádu s 15 000 vojáky, ale jejich výcvik není kompletní. Jejich umístění severně od Bachmutu má sloužit k připravenosti.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy