USA aktivovaly systémy protivzdušné obrany THAAD na Blízkém východě. Vojáci jsou v pohotovosti

Pentagon zvyšuje vojenskou připravenost na Blízkém východě, nařizuje aktivaci protivzdušných obranných systémů v celém regionu a upozorňuje další americké síly, že by mohly být brzy nasazeny.

Ministr obrany USA Lloyd Austin uvedl ve svém prohlášení, že tato opatření jsou reakcí na nedávné provokace Íránu a jeho spojenců na Blízkém východě. Uvedl server The Times of Israel.

Americký ministr obrany však neupřesnil, kolik dalších amerických vojáků bude do regionu vysláno.

USA přesouvají další zbraňové systémy do východního Středomoří s ohledem na hrozící eskalaci násilí na Blízkém východě, uvedl Pentagon.

Austin zdůraznil, že "aktivoval rozmístění baterie THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) a dalších praporů Patriot na místa v celém regionu, aby posílil ochranu amerických sil".

Spojené státy již dříve vyslaly dvě letadlové lodě a jejich úderné skupiny do východního Středomoří jako odstrašující prostředek po teroristickém útoku palestinského islamistického hnutí Hamás na Izrael 7. října.

Austin uvedl, že rozhodnutí "dále posílit pozici ministerstva obrany v regionu" následovalo po rozhovorech s americkým prezidentem Joem Bidenem. "Tyto kroky posílí regionální odstrašující úsilí, zvýší ochranu amerických sil v oblasti a pomohou při obraně Izraele," uvedl šéf sil.

Oznámení přichází také poté, co Austin znovu hovořil s ministrem obrany Yoavem Gallantem uprostřed probíhající války v Gaze mezi Izraelem a Hamasem.

"Tajemník poděkoval ministru Gallantovi za roli Izraele při usnadňování humanitárního konvoje do Gazy 21. října a znovu zdůraznil důležitost ochrany civilistů," uvedlo prohlášení Pentagonu. "Oba šéfové svých resortů také diskutovali o pokračujícím poskytování bezpečnostní pomoci a o závazku USA odradit jakýkoli stát nebo nestátní aktéry, kteří chtějí eskalovat tuto válku."

Od útoku židovský stát útočí letecky na cíle Hamásu v pásmu Gazy a před očekávanou pozemní ofenzívou v Gaze mobilizoval statisíce vojenských záložníků.

Při tomto rozsáhlém koordinovaném útoku zahynulo v Izraeli více než 1 400 osob, včetně více než 1 000 civilistů. Přibližně 200 lidí bylo uneseno - drženo v zajetí militanty v Gaze. Počet Palestinců zabitých při izraelských odvetných útocích v pásmu Gazy vzrostl na 4 385, uvedlo v sobotu tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem.

Související

Válka v Izraeli: Snímky zachycující dění od sobotního (7. října 2023) napadení Hamásem.

Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení

Nová rozsáhlá zpráva o událostech ze 7. října 2023 přináší dosud nejucelenější důkazy o tom, že ozbrojenci z hnutí Hamás a jejich spojenci používali znásilňování a intimní násilí jako promyšlenou strategii. Dokument, který jako první získala stanice CNN, dochází k závěru, že mučení obětí mělo za cíl maximalizovat bolest a utrpení izraelského obyvatelstva. Podle autorky zprávy a expertky na lidská práva Cochav Elkayam-Levyové nešlo o náhodné incidenty, ale o systémovou součást útoku.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) protiraketový štít THAAD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

včera

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy

Pokud si fotbaloví fanoušci mysleli, že si od fotbalu po nedávno ukončeném mistrovství světa odpočinou, tak nikoliv. Vzhledem k nabitému fotbalovému kalendáři už tento týden začíná pro české kluby nová sezóna 2026/27 v podobě účasti v evropských pohárech. Začátkem tohoto týdne se ve švýcarském Nyonu rozhodlo o soupeřích v dalších fázích evropských předkol.

včera

Donald Trump

Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker

Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Údery v posledních hodinách provedli Saúdové, Hútíové i američtí vojáci, kteří znehybnili tanker pokoušející se o prolomení námořní blokády Íránu. Informovala o tom BBC. Americký prezident Donald Trump zároveň znovu varoval Teherán. 

včera

včera

včera

včera

24. července 2026 21:58

Sklad Wildberries pod útokem

Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí

Ukrajinské drony opakovaně zasáhly rozsáhlý skladovací komplex online prodejce Wildberries u Moskvy, což pro řadu ruských drobných podnikatelů znamenalo okamžitou katastrofu. Prodejci, kteří v prostorách přišli o veškeré své sezónní zásoby i investované úspory, vyjadřují na sociálních sítích obrovské zoufalství. Ničivé požáry přímo zasáhly jejich obživu a zanechaly za sebou jen zmar.

24. července 2026 20:40

Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU

Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy