USA tlačí na Izrael, aby ukončil válku: Dosáhli jste všech svých cílů

Spojené státy stále tlačí na Izrael, aby ukončil válku v Pásmu Gazy, poté co představily návrh na příměří. Podle Washingtonu již Izrael v Gaze splnil většinu svých vojenských cílů.

"Z vojenského hlediska je to tak, jak řekl prezident Joe Biden: Izraelci dosáhli většiny svých cílů v Gaze," uvedl John Kirby, mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost, v neděli pro ABC News.

I když má hnutí Hamás stále určitou vojenskou kapacitu a představuje hrozbu pro Izrael, nemá už prostředky na velký útok, jaký provedlo loni 7. října.

V pátek Biden představil podrobnosti návrhu na příměří v Pásmu Gazy, se kterým podle Washingtonu Izrael souhlasí. Uvedl také, že je čas tuto válku ukončit. Izraelské vedení opakovaně prohlásilo, že válka v Gaze skončí, až dosáhnou všech svých cílů, včetně zničení Hamásu.

O návrhu jednal v neděli s izraelskými představiteli americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ocenil ochotu Izraele uzavřít dohodu, oznámilo jeho ministerstvo podle Reuters.

Blinken hovořil s ministrem izraelského vojenského kabinetu Bennym Gancem a ministrem obrany Joavem Galantem. Řekl jim, že návrh splňuje dlouhodobé bezpečnostní zájmy Izraele a zdůraznil, že nyní je na Hamásu, aby s nabídkou souhlasil.
 
 

Související

Anthony Blinken

Blinken opět tvrdí, že příměří v Pásmu Gazy je blízko

Spojené státy americké nevzdaly snahu o alespoň dočasné zastavení bojů v Pásmu Gazy. Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek vyjádřil naději, že Izrael a militantní hnutí Hamás směřují k dosažení dohody o příměří. Informovala o tom agentura Reuters. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) John Kirby

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 47 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy