V Baltském moři cvičí zároveň NATO i Rusko. Se stejnými cíli a po stejnou dobu

NATO odstartovalo vojenské cvičení BALTOPS 23 v Baltském moři. Totéž jen o den později udělalo Rusko. Shodou okolností má velmi podobné cíle a obě cvičení potrvají přesně do 15. června. 

Severoatlantická aliance začátkem týdne v estonském Tallinnu odstartovala 52. ročník námořního cvičení Baltic Operations pod označením BALTOPS 23. Účastní se ho 19 členských zemí, partnerské Švédsko, 50 lodí, více než 45 letadel a asi 60 tisíc vojáků.   

Podle serveru Navalnews.com se cvičení poprvé účastní Finsko jako členská země Aliance, dříve se účastnilo coby partner. Cvičení BALTOPS slouží pro zdokonalování kombinované součinnosti spojenců v Baltském moři a jeho okolí. Potrvá do 15. června. Včera twitterový účet 6. flotily amerického námořnictva, která působí v Evropě a Africe, zveřejnil fotografie z tohoto cvičení.  

Den po začátku námořního cvičení BALTOPS kremelská agentura TASS informovala o začátku cvičení ruského námořnictva. Operačního cvičení Baltské flotily se účastní více než 3500 vojáků, 40 bojových lodí, 25 letadel a vrtulníků a 500 kusů bojové a speciální techniky. 

„V souladu s plánem výcviku vojenských velitelských středisek Baltské flotily na rok 2023 začalo 5. června v Baltském moři na bojových cvičištích v Kaliningradské oblasti operační cvičení s uskupeními flotily, kterým velí viceadmirál Vladimir Vorobjov, a potrvá až do 15. června,“ citovala TASS ruské ministerstvo obrany.  

Podle resortu je cílem cvičení zvýšit připravenost vojenských velitelských center Baltské flotily, zlepšit součinnost, dovednosti námořníků a polní dovednosti vojsk pobřežní obrany. „Cílem námořník manévrů je procvičit ochranu a obranu námořních cest a námořních základen flotily,“ upřesnilo ministerstvo.  

Související

Více souvisejících

NATO Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy