V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem

Belgické úřady obvinily sedm lidí kvůli "možným teroristickým útokům". Dnes to podle agentury Reuters oznámila federální prokuratura. V úterý informovala o zadržení osmi osob při raziích proti lidem podezřelým z plánování islamistického atentátu v Belgii.

V dnešním oznámení státní zastupitelství uvedlo, že čtyři lidé byli obviněni z účasti na aktivitách teroristické skupiny, z přípravy trestného činu souvisejícího s terorismem, z pokusu o vraždu a ze záměru šířit zprávu podněcující ke spáchání trestného činu souvisejícího s terorismem. Čtveřice - tři Belgičané a jeden Turek - je propojená s jedním případem v Antverpách, uvedli žalobci. Obvinění se tam mají objevit před soudem 3. dubna.

Další tři lidé, dva Belgičani a jeden Bulhar, byli obviněni v bruselském případu. Dva z nich byli obviněni z účasti na aktivitách teroristické skupiny, třetí kromě toho i z přípravy trestného činu souvisejícího s terorismem a šíření zprávy podněcující ke spáchání takového trestného činu. Všichni tři obvinění v bruselském případu stanou před soudem v belgickém hlavním městě také 3. dubna.

Ve svém úterním prohlášení federální prokuratura uvedla, že policie v pondělí večer provedla razie na pěti adresách v Bruselu, Antverpách a Eupenu a zadržela pět mužů, z nichž nejméně dva byli podezřelí z plánování útoku. Na základě odděleného, ale souvisejícího vyšetřování policie provedla razie na dalších třech adresách v Bruselu a okolí a zadržela tři lidi, kteří jsou rovněž podezřelí z plánování útoku.

Reuters připomíná, že v Belgii žilo několik pachatelů pařížských atentátů z roku 2015 se 130 oběťmi. Samotný Brusel se stal terčem dvojího bombového útoku na letiště a metro v březnu 2016. Zabito tehdy bylo 32 lidí. Před soudem v Belgii loni začal proces se členy teroristické buňky, která před sedmi lety útok provedla. Mezi obžalovanými je i Salah Abdeslam, jediný přeživší ze skupiny islamistů, kteří stáli za útoky v Paříži. Za ně byl Abdeslam odsouzen na doživotí.

Související

Belgie pošle Ukrajině 92 milionů eur daňových příjmů ze zmrazených ruských aktiv

Belgie pošle Ukrajině 92 milionů eur daňových příjmů ze zmrazených ruských aktiv

Belgická vláda schválila dnes návrh použít 92 milionů eur (2,2 miliardy korun) z daňových výnosů z ruských finančních aktiv zmrazených na belgickém území pro pomoc Ukrajině. Téměř polovinu této částky bude využita na nákup zbraní, munice a vojenské techniky pro ukrajinskou armádu k obraně před ruskou agresí. Druhá polovina bude použita na humanitární pomoc, obnovu válkou zničeného území a na podporu diplomatických aktivit v regionu. Informaci zveřejnil list Le Soir.
Američtí a španělští parašutisté při cvičení #DefenderEurope #SwiftResponse v C-17 Globemaster III.

NATO demonstruje sílu: Tisíce vojáků trénují nasazení v Evropě

V rámci příprav na plánované cvičení v rámci operace Defender 23 Severoatlantická aliance oznámila, že americká armáda otevře některé své sklady na území Evropy s cílem posílit vojenskou přítomnost v této oblasti. Sklady budou obsahovat vozidla, zbraně a další vojenské vybavení, které budou použity pro tréninkové účely v rámci plánovaného cvičení. Tato akce má za účel zlepšit obranyschopnost aliance v Evropě a zajištění její bezpečnosti.

Více souvisejících

Belgie Policie Belgie Terorismus

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy