V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem

Belgické úřady obvinily sedm lidí kvůli "možným teroristickým útokům". Dnes to podle agentury Reuters oznámila federální prokuratura. V úterý informovala o zadržení osmi osob při raziích proti lidem podezřelým z plánování islamistického atentátu v Belgii.

V dnešním oznámení státní zastupitelství uvedlo, že čtyři lidé byli obviněni z účasti na aktivitách teroristické skupiny, z přípravy trestného činu souvisejícího s terorismem, z pokusu o vraždu a ze záměru šířit zprávu podněcující ke spáchání trestného činu souvisejícího s terorismem. Čtveřice - tři Belgičané a jeden Turek - je propojená s jedním případem v Antverpách, uvedli žalobci. Obvinění se tam mají objevit před soudem 3. dubna.

Další tři lidé, dva Belgičani a jeden Bulhar, byli obviněni v bruselském případu. Dva z nich byli obviněni z účasti na aktivitách teroristické skupiny, třetí kromě toho i z přípravy trestného činu souvisejícího s terorismem a šíření zprávy podněcující ke spáchání takového trestného činu. Všichni tři obvinění v bruselském případu stanou před soudem v belgickém hlavním městě také 3. dubna.

Ve svém úterním prohlášení federální prokuratura uvedla, že policie v pondělí večer provedla razie na pěti adresách v Bruselu, Antverpách a Eupenu a zadržela pět mužů, z nichž nejméně dva byli podezřelí z plánování útoku. Na základě odděleného, ale souvisejícího vyšetřování policie provedla razie na dalších třech adresách v Bruselu a okolí a zadržela tři lidi, kteří jsou rovněž podezřelí z plánování útoku.

Reuters připomíná, že v Belgii žilo několik pachatelů pařížských atentátů z roku 2015 se 130 oběťmi. Samotný Brusel se stal terčem dvojího bombového útoku na letiště a metro v březnu 2016. Zabito tehdy bylo 32 lidí. Před soudem v Belgii loni začal proces se členy teroristické buňky, která před sedmi lety útok provedla. Mezi obžalovanými je i Salah Abdeslam, jediný přeživší ze skupiny islamistů, kteří stáli za útoky v Paříži. Za ně byl Abdeslam odsouzen na doživotí.

Související

Alexander De Croo

Belgický premiér po zveřejnění výsledků podává demisi

Nacionalistická strana Nová vlámská aliance (N-VA) je vítězem nedělních parlamentních voleb v Belgii. Ty se konaly zároveň s volbami do regionálních parlamentů a do Evropského parlamentu (EP). Jejich výsledek přinutil premiéra Alexandra De Crooa podat demisi.

Více souvisejících

Belgie Policie Belgie Terorismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy