Česká diplomatická zastoupení v Německu hlásí mimořádný zájem českých občanů o druhé kolo prezidentské volby; ve volebních místnostech očekávají na 2800 voličů. To by bylo více než ve druhém kole prezidentské volby v roce 2018, kdy v Německu hlasovalo rekordních 2585 krajanů. Ti mohou volit na velvyslanectví v Berlíně a na generálních konzulátech v Drážďanech, v Düsseldorfu a v Mnichově.
Velvyslanectví v Berlíně sdělilo ČTK, že v pátek a v sobotu by mohlo přijít i přes 590 českých občanů. V roce 2018 jich ve druhém kole bylo 553. Ambasáda uvedla, že bude mít připraven dostatek volebních lístků a obálek. "Pozorujeme po prvním kole z telefonátů a e-mailů zvýšený zájem českých občanů, kteří však často nejsou zapsáni na zvláštním seznamu voličů, ani si nestihli zařídit voličský průkaz na obecním či městském úřadu v ČR. Ti bohužel ve druhém kole volit nemohou," řekl ČTK Jan Kubišta z českého velvyslanectví.
Velvyslanectví očekává vyšší zájem i díky zemědělskému a potravinářskému veletrhu Grüne Woche, který se v Berlíně koná do neděle. Řada Čechů již totiž ambasádu informovala, že jsou na veletrhu a že dorazí hlasovat s voličským průkazem.
Tradičně silná bývá účast na generálním konzulátu v Mnichově, kam často zajíždějí s volebním průkazem čeští lyžaři z rakouských sjezdovek. Před pěti lety zde hlas odevzdalo 1245 lidí, nyní konzul Pavel Bednář očekává přinejmenším stejnou účast. "Klidně i vyšší, třeba i 1500," uvedl.
O velké zájmu hovoří také generální konzulka v Düsseldorfu Kristina Larischová, která na místním konzulátu očekává okolo 500 voličů. Před pěti lety jich ve druhém kole bylo 392. "Co je oproti roku 2018 jiné, je množství voličských průkazů, které jsou na náš úřad průběžně před druhým kolem doručovány. Voliči si v roce 2018 mezi jednotlivými koly nechali zaslat voličský průkaz pouze ojediněle, nyní jsou tyto případy četnější," řekla Larischová. "Denně zaznamenáváme desítky telefonických a e-mailových dotazů na možnost, jak se volby ještě účastnit," dodala.
O zájmu voličů, kteří si předem ověřují možnost účasti ve volbách, informoval ČTK také generální konzulát v Drážďanech. "Celkově je zájem o volby velký, a tak očekáváme, že volební účast bude o něco větší než v prvním kole. V prvním kole u nás odvolilo 193 českých občanů," uvedla konzulka Lenka Konšelová. Před pěti lety v prvním kole hlasovalo v Drážďanech 160 českých občanů a ve druhém kole 208. Generální konzulát proto nevylučuje, že nadcházející druhé kolo překoná to z roku 2018.
Související
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
volby , prezidentské volby 2023 , Německo
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 1 hodinou
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 1 hodinou
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 2 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 2 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 3 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 4 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 5 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 6 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 7 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 8 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 8 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 10 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
Lebka svaté Zdislavy se má do rukou církve vrátit v příštím týdnu, informovala policie. Pro tuto chvíli pokračují práce restaurátorů, kteří mají v okamžiku předání promluvit o své činnosti v ostře sledovaném případu, jehož vyšetřování nadále pokračuje.
Zdroj: Jan Hrabě