V Rusku zatkli od pátku na pietních akcích za Navalného 359 lidí

Téměř 360 lidí už bylo zatčeno při shromážděních, které se konaly zhruba ve třicítce ruských měst na počest opozičního politika Alexeje Navalného, ​​který podle úřední správy v pátek zemřel ve vězení. Uvedl to dnes specializovaný server OVD-Info, který monitoruje aktivity ruských bezpečnostních složek a problematiku lidských práv.

Policie v Rusku od pátku zadržela více než 350 lidí po celé zemi, kteří se u památníků shromáždili na počest opozičního vůdce Alexeje Navalného, ​​který podle úřadů zemřel v odlehlé trestanecké kolonii na Sibiři.

V sobotu monitorovací skupina protestů OVD-Info uvedla, že na akcích v pátek a sobotu bylo zadrženo 359 lidí, včetně nejméně 74 v Petrohradu a 49 v Moskvě.

Zatýkání je podle agentury Reuters největší od září 2022, kdy při protestech proti částečné mobilizaci, kterou v souvislosti s ruským vpádem na Ukrajinu, bylo zadrženo více než 1300 osob.

Po oznámení úmrtí Navalného vznikají spontánní pietní místa v mnoha ruských městech, obvykle u památníků obětem politických represí. Lidé zde přinášejí květiny, svíčky a vyjadřují podporu zesnulému opozičnímu vůdci. Navzdory varováním úřadů před "nepovolenými demonstracemi" vznikají fronty u některých pietních míst. „Dával nám naději, že nespravedlnost jednou skončí," řekl 40letý řidič Alexander agentuře AFP, který přinesl podobiznu Navalného. „Zpráva o jeho smrti mě šokovala. Ale nesmíme zoufat. Chci věřit tomu, že nespravedlnost bude jednoho dne poražena.“

Organizace OVD-Info, specializující se na sledování politických represí v Rusku hlásila zatčení jednotlivců v menších městech po celém Rusku, od pohraničního Belgorodu přes arktickou těžařskou základnu Vorkuta až po Nižnij Novgorod, Krasnodar, Rostov na Donu a Tver.

OVD-Info také dle webu Al-Jazeera uvedla: "Na každém policejním oddělení může být více zadržených než ve zveřejněných seznamech. Zveřejňujeme pouze jména těch lidí, o kterých máme spolehlivé informace a jejichž jména můžeme zveřejnit." Součet nebylo možné okamžitě ověřit.

Květiny a svíčky položené v pátek v Moskvě za Navalného, prominentního kritika prezidenta Vladimira Putina, byly většinou odstraněny přes noc. Několik desítek růží a karafiátů zůstalo v sobotu u pomníku obětem sovětských represí na náměstí Lubjanka v centru Moskvy.

Policisté jsou rozmístěni u pomníku obětem politických represí, když k němu 17. února 2024, den po smrti Navalného v arktickém vězení, přicházejí lidé pokládat květiny za zesnulého vůdce ruské opozice Alexeje Navalného v Petrohradu. Policisté jsou rozmístěni u pomníku obětem politických represí, když k němu 17. února 2024, den po smrti Navalného v arktickém vězení, přicházejí lidé pokládat květiny za zesnulého vůdce ruské opozice Alexeje Navalného v Petrohradu. Foto: ČTK / Profimedia

Videa a fotografie na ruských sociálních sítích ukazovaly, jak byly květiny odstraněny z památníků obětem sovětských represí po celé zemi.

Federální vězeňská služba uvedla, že Navalnyj (47) upadl do bezvědomí a zemřel v pátek po procházce v arktické trestanecké kolonii „Polární vlk“, kde si odpykával 19letý trest, což vyvolalo mezi jeho příznivci po celé zemi vlnu smutku a šoku. svět a odsouzení od světových vůdců.

Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj skutečně zemřel 16. února ve 14:17 místního času. Uvádí se to v oficiálním oznámení zaslaném úřady jeho matce, která přišla do trestanecké kolonie na severu Ruska, kde byl Navalnyj vězněn. Na sociální síti X o tom informovala jeho mluvčí Kira Jarmyšová s tím, že byl zavražděn.

Protesty jsou v Rusku podle přísných zákonů proti disentu nezákonné a úřady zvláště tvrdě zasáhly proti shromážděním na podporu Navalného.

Úřady v hlavním městě v pátek uvedly, že vědí o online výzvách „k účasti na masovém shromáždění v centru Moskvy“ a varovaly lidi před účastí.

Související

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Rusko

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy