Turecké úřady vyšetřují 600 lidí v souvislosti budovami, které se zřítily po smrtícím zemětřesení, jež zemi zasáhlo na začátku února. Otřesy si v Turecku a v Sýrii vyžádaly přes 50.000 mrtvých. Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag v sobotu oznámil, že již bylo zatčeno 184 podezřelých, včetně stavebních dodavatelů a majitelů nemovitostí, napsal dnes server BBC News.
Bozdag se vyjádřil v televizním rozhovoru z jihovýchodního Turecka, kde 6. února udeřilo zemětřesení o síle 7,7 stupně a jen o několik hodin později následoval další silný otřes. Jeho komentáře ukázaly, jak se vyšetřování rozšířilo - před dvěma týdny úřady uvedly, že bylo vydáno 113 zatykačů. Mezi zadrženými je i starosta jednoho ze zasažených měst, uvedla turecká média.
Odborníci již několik let varovali, že kvůli korupci a vládní politice je mnoho nově postavených domů nebezpečných. Po zemětřeseních se v Turecku zřítilo nebo bylo vážně poškozeno více než 160.00 budov, což vyvolává otázky, zda dopady přírodní katastrofy nezhoršilo lidské selhání.
Opoziční strany a někteří stavební experti obviňují vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z toho, že nedokázala prosadit stavební předpisy a snaží se zbavit odpovědnosti za katastrofu. Tvrdí, že vládní politika umožnila takzvané amnestie pro stavební firmy, které obešly předpisy, aby podpořila stavební boom, a to i v oblastech ohrožených zemětřesením.
Erdogan připustil jisté nedostatky, ale tvrdí, že za rozsah katastrofy může osud. "Takové věci se stávaly vždycky. Je to součást plánu osudu," řekl během nedávné návštěvy regionu. S blížícími se volbami je Erdoganova budoucnost po 20 letech u moci v sázce - a jeho výzvy k národní jednotě podle BBC zůstávají nevyslyšeny.
Související
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
Aktuálně se děje
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
včera
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
včera
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
včera
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
včera
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
včera
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
včera
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
včera
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
23. srpna 2026 21:51
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
23. srpna 2026 20:33
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
23. srpna 2026 19:17
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
23. srpna 2026 18:09
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
23. srpna 2026 17:22
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
23. srpna 2026 16:35
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
23. srpna 2026 15:44
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
Americký prezident Donald Trump si nedá říct. Na sociálních sítích opět prohlásil Hormuzský průliv, který je jedním ze zásadních předmětů stále probíhajícího konfliktu mezi USA a Íránem, za americké území.
Zdroj: Lucie Podzimková