V Záporožské JE je situace pod kontrolou, bezprostřední nebezpečí nehrozí

Zničení Kachovské přehrady představuje hrozbu pro Záporožskou jadernou elektrárnu, ale situace je v tuto chvíli pod kontrolou, uvedla ukrajinská společnost Enerhoatom v úterý ráno podle agentury Reuters. Záporožská JE je největším zařízením svého druhu v Evropě.

"Voda z kachovské přehrady je nutná, aby bylo dostatek energie pro kondenzátory turbín a bezpečnostní systémy Záporožské jaderné elektrárny," uvedl Enerhoatom podle agentury na telegramu. V osm hodin ráno byla chladící nádrž dostatečně naplněna pro potřeby elektrárny, firma proto konstatovala, že je situace pod kontrolou. 

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ráno sdělila, že ví o poškození přehrady. "Experti MAAE v Záporožské jaderné elektrárně zblízka monitorují situaci. Bezprostřední nebezpečí nehrozí," napsali zástupci agentury na twitteru

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová rovněž zmínila, že zničení přehrady by nemělo mít vliv na bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny. "Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno z velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám. Další v řadě," vysvětlila na twitteru

Šéf MAAE Rafael Grossi v oficiálním prohlášení upozornil především na vodní stav chladící nádrže. Její obsah by k chlazení odstavených reaktorů elektrárny měl stačit na několik měsíců. "Je nezbytné, aby tato nádrž zůstala nepoškozená... Vyzývám všechny strany, aby zajistily, že se neučiní nic, co by ji narušilo," vzkázal Grossi, který se v příštím týdnu chystá elektrárnu navštívit. 

Související

Více souvisejících

Záporožská jaderná elektrárna válka na Ukrajině Ukrajina Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) Dana Drábová

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy