Válka na Ukrajině nemá vojenské řešení, řekl Fico. Problém má i se sankcemi

Slovenský premiér Robert Fico na pátečním sněmu strany Smer-SD řekl, že válka na Ukrajině je zamrzlým konfliktem bez vojenského řešení. Zopakoval také výhrady k protiruským sankcím. Sněm se koná na Bratislavském hradě jen několik týdnů po vítězství Smeru v předčasných parlamentních volbách, které umožnilo návrat Fica do čela vlády. 

"Kdo se odkloní od povinné rétoriky, která se šíří světem, je okamžitě označován za ruského trojského koně. Kdo je pro mír, je válečný štváč a ruský agent," řekl Fico podle Denníku N. Při přípravě jakýchkoliv sankcí proti Rusku hodlá požadovat analýzu dopadů. Sankce podle něj ztrácejí smysl, pokud Slovensko poškozují. 

Základním politickým cílem Smeru je podle premiéra úspěšné vládnutí zakončené opětovným vítězstvím v parlamentních volbách. "Nevnímám to jako souhrn čísel, ukazatelů či grafů. Úspěšní budeme v roce 2027 jen tehdy, pokud lidé zkonstatují, že se mají lépe a žijí bezpečněji," řekl podle TASR v odkazu na heslo z programového prohlášení vlády. 

Fico minulý týden zopakoval, že odmítá státní vojenskou pomoc Ukrajině. Zbrojařským firmám ale v případě zájmu neplánuje bránit v dodávkách zbraní. Ministra obrany Roberta Kaliňáka v souvislosti s předchozími dodávkami požádal o inventuru vojenského materiálu. 

"Uděláme všechno pro to, abychom Ukrajině pomohli humanitárně a civilně. Předpokládám, že jednou z takových věcí by mohlo být odminování," uvedl slovenský premiér. Představit si umí i zdravotnickou pomoc či opravu civilních objektů, podporu chce ale podmiňovat konkrétními kroky. 

Fico už na konci října navzdory stanovisku parlamentního výboru pro evropské záležitosti, které měl tlumočit na unijním summitu, řekl, že všestranná pomoc Ukrajině by neměla zahrnovat dodávky zbraní. "Jako předseda vlády budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině," prohlásil. 

Předseda Smeru také již tehdy deklaroval, že nepodpoří další balíček sankcí, dokud nebude disponovat analýzou dopadů na Slovensko. "Pokud mají být nějaké sankce, které nás mají poškozovat, jako nás poškozovala většiny sankcí, tak nevidím žádný důvod je podporovat," dodal. 

Související

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Více souvisejících

Robert Fico válka na Ukrajině Slovensko Smer SD protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy