Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
"Myslím, že jen za posledních 24 hodin máme několik zajímavých věcí. Máme tu jednání, nebudu předjímat, ale cítíme to optimisticky, že bychom mohli přivést tuto válku, velmi brutální válku, ke konci," řekl Vance podle agentury TASS na jednání s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou v Římě.
K setkání došlo pouhý den poté, co Meloniová jednala s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Washingtonu. Vance odcestoval do italské metropole s rodinou, v Římě stráví velikonoční svátky.
Trump v pátek ocenil italskou premiérku na sociální síti Truth Social. "Italská premiérka Meloniová byla včera skvělá během návštěvy Bílého domu. Miluje svou zemi a dojem, který zanechala u každého, je fantastický," napsal.
Vanceova slova překvapila v kontrastu s vyjádřením amerického ministra zahraničí Marka Rubia, který připustil, že Washington by od Ukrajiny mohl výhledově dát ruce pryč. "Pokud nebude možné ukončit válku na Ukrajině, musíme jít dál," řekl podle CNN. "Musíme si to velmi rychle ujasnit, a mluvím o řádu dnů, jestli to je proveditelné," sdělil novinářům.
"Pokud by to nebylo možné (ukončit konflikt), pokud jsme tak vzdáleni, že se to nestane, pak si myslím, že prezident se možná nachází v bodě, kdy řekne že končíme," prohlásil ministr zahraničí.
Šéf americké diplomacie zdůraznil, že nejde o "americkou" válku. "My jsme ji nezačali. Spojené státy pomáhají Ukrajině poslední tři roky a chceme to ukončit. Ale není to naše válka," podotkl. "Prezident strávil 87 dní na nejvyšší vládní úrovni opakovanými snahami o ukončení této války. Nyní se dostáváme do bodu, kdy musíme rozhodnout, zdali je to možné. Proto zapojujeme obě strany," dodal Rubio.
Související
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
J. D. Vance , válka na Ukrajině , Giorgia Meloniová , Donald Trump , Ukrajina , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 1 hodinou
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 2 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 3 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 4 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 6 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
Slovenská justice vynesla definitivní tečku za jedním z nejzávažnějších kriminálních případů v historii země. Nejvyšší soud SR tuto středu pravoplatně potvrdil trest pro Juraje Cintulu, který v květnu 2024 v Handlové vážně postřelil předsedu vlády Roberta Fica. Útočník stráví za mřížemi 21 let.
Zdroj: Libor Novák