Vatikánu nefungují internetové stránky. Podle ukrajinského diplomata stojí za útokem "ruští teroristé"

Vatikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují neobvyklé snahy o přístup na stránku, informovala dnes agentura ANSA. Vatikán dále sdělil, že anomálie pochází z vícero státu. Podle ukrajinského velvyslance Andrije Juraše stojí za útokem "ruští teroristé".

Výpadek všech vatikánských webových stránek začal ve středu odpoledne. Vatikán informoval, že portály byly mimo provoz kvůli "neobvyklým pokusům o přístup", což lze interpretovat jako popis útoku typu DDoS. Tento druh útoků spočívá v tom, že počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu.

Vatikán uvedl, že neobvyklé pokusy o přístup na webové stránky pokračují i dnes. Nadále je mimo provoz hlavní portál Vatican.va, zatímco informační stránky Vatican News začaly fungovat ve středu večer. Podle prohlášení pro tisk pokusy o přístup na vatikánské stránky "nepochází pouze z jedné země".

Vatikán ale neuvedl, z jakých zemí tyto snahy registruje. Ukrajinský velvyslanec při Svatém stolci Andrij Juraš označil vyřazení z provozu vatikánských webových stránek za práci "ruských teroristů". Podle něj jde o ruskou reakci na poslední výroky papeže Františka o válce na Ukrajině.

Hlava katolické církve v rozhovoru s jezuitským časopisem American Magazine odsoudila Rusko jako agresora. Papež obvykle kritizuje obecně válku na Ukrajině. Časopisu řekl, že Rusko nezmiňuje otevřeně jako agresora tak často kvůli diplomatickým ohledům. "Je dobře známo, koho odsuzuji. Není nutné uvádět jméno a příjmení," dodal papež. Výroky dnes kritizoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Například papežova slova, že mezi nejbrutálnějšími ruskými vojáky na Ukrajině patří Čečenci a Burjati označil za nekřesťanská, napsala agentura AFP.

Související

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

Více souvisejících

Vatikán Hackeři Rusko

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok

Americký prezident Donald Trump opět upozornil íránský režim, aby se nepokoušel o další vývoj jaderných zbraní. Washington je podle Trumpa připraven na další úder proti íránským jaderným zařízením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy