Ve škole u Helsinek došlo ke střelbě. Pachatelem má být dítě, jeden školák zemřel

Finská policie ohlásila v úterý ráno střelbu ve škole u hlavního města Helsinky. Zraněno je několik lidí, podezřelého policie zadržela. Jeden ze školáků podle pozdějších informací zranění podlehl.

Ke střelbě došlo na základní škole Viertola ve Vantaa nedaleko helsinského mezinárodního letiště. Podle dostupných informací je pachatelem dítě, zraněni byli tři školáci, jeden z nich následně zemřel.

Agentura Reuters upřesnila, že zraněnými a mrtvým jsou 12leté děti a podezřelý, rovněž 12letý student, byl vzat do vazby. Zranění školáci byli převezeni do nemocnice.

Žádné další podrobnosti o útoku policie nesdělila. Střelba se odehrála ve škole Viertola, která má podle místního magistrátu kolem 800 žáků od první do deváté třídy a zaměstnává 90 lidí. 

"Bezprostřední nebezpečí pominulo," řekla agentuře Reuters ředitelka školy a odmítla incident dále komentovat.

"Den začal děsivým způsobem. Ve škole Viertola ve Vantaa došlo ke střelbě. Mohu si jen představit bolest a obavy, které v tuto chvíli zažívá mnoho rodin. Podezřelý pachatel byl dopaden," uvedl ministr vnitra Mari Rantanen.

V roce 2007 Pekka-Eric Auvinen zastřelil a zabil šest studentů, školní sestru, ředitele a sebe pomocí ruční zbraně na střední škole Jokela nedaleko Helsinek. O rok později student Matti Saari zahájil palbu na škole ve městě Kauhajoki na severozápadě Finska. Než obrátil zbraň proti sobě, zabil devět studentů a jednoho zaměstnance.

Související

Více souvisejících

Finsko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Dadaistický Dalí, zhýralost církve a rozštěpená americká společnost

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí osm premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Do kin míří bohatá nabídka pro mladé publikum, české dokumenty i americké thrillery.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy