Vědci dali bezdomovcům statisíce korun a zkoumali, jak s nimi naloží. Pokus předčil očekávání

Vědci zbourali představu o tom, že lidé bez přístřeší budou pravděpodobně vynakládat získané finanční prostředky na drogy, alkohol a další "pokušení". 

Studie odhalila, že většina lidí bez domova využila jednorázovou částku 7500 kanadských dolarů (122 000 korun) na placení nájmu, nákup potravin, dopravu a oblečení. 

Autoři studie zdůraznili, že předsudky, na které upozornili, komplikují vývoj strategií pro řešení bezdomovectví. Zcela nepodmíněný finanční příspěvek zřejmě napomáhá zlepšení situace lidí bez přístřeší, což posiluje argumenty pro zavedení zaručeného základního příjmu, který by pomohl těmto jedincům pokrýt základní životní náklady.

Vědci z Univerzity Britské Kolumbie popisují ve svém zprávě, jak sledovali výdaje 50 osob bez domova po obdržení částky 7500 kanadských dolarů. Tento výzkum navázal na průzkum provedený ve Spojených státech mezi 1114 lidmi, který odhalil nedůvěru ve schopnost bezdomovců správně hospodařit s penězi.

Účastníci tohoto průzkumu předpovídali, že lidé s nepodmíněnými 7500 dolary v hotovosti budou většinu těchto prostředků utrácet za "lákavé zboží", jako je alkohol, drogy a tabákové výrobky.

Kanadští vědci rozšířili tuto studii tím, že skutečně poskytli tuto částku 50 lidem bez domova ve Vancouveru a porovnali jejich výdaje s kontrolní skupinou 65 bezdomovců, kteří nedostali žádné peníze. Zjistili, že ti, kteří dostali hotovost, strávili v průměru o 99 dní méně bez domova než členové kontrolní skupiny. Navíc začali lépe hospodařit a méně času trávili v ubytovnách, čímž měli menší náklady na společnost.
 

Související

Více souvisejících

Kanada Bezdomovci

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy