Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

Vzrůstající podpora nezávislosti je de facto i podporou pro nejsilnější stranu ve skotském parlamentu, tedy pro Skotskou národní stranu (SNP), jejímž hlavním politickým programem je nezávislost na Británii. "Zda jde jen o rychlý nárůst v reakci na rozhodnutí britského soudu, nebo o dlouhodobější trend, se teprve ukáže," uvádí Emily Grayová, ředitelka skotské pobočky Ipsos.

Téma skotské nezávislosti zmínila při dnešních interpelacích ve Westminsteru poslankyně za SNP Philippa Whitfordová. Premiéra Rishiho Sunaka se zeptala, zda je přesvědčený o tom, že Spojené království je stále dobrovolným svazkem národů, a zda může objasnit, jak se Skotové mohou demokraticky rozhodnout, zda v něm chtějí setrvat.

"Plně respektujeme rozhodnutí nejvyššího soudu a ve Spojené království máme důvěru. Se skotskou vládu budeme konstruktivně spolupracovat tak, abychom naplnili potřeby skotských občanů," odpověděl Sunak.

Skotové v referendu v roce 2014 rozhodli většinou 55 ku 45 procent hlasů, že samostatnost nechtějí. Zastánci nezávislosti však nyní argumentují, že situace se změnila poté, co Británie opustila Evropskou unii. V hlasování o brexitu se 62 procent Skotů vyslovilo pro setrvání v EU.

Skotský parlament má v rámci Británie v určitých oblastech přenesou pravomoc, v otázkách zemědělství, zdravotnictví, soudnictví, kultury a mnoha dalších o správě Skotska rozhoduje nezávisle na Londýnu. Ve Westminsteru naopak politici rozhodují o obchodu, zahraniční politice, dopravě, obranných záležitostech, sociální politice nebo volbách.

Související

Více souvisejících

Skotsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy