VIDEO: V Rusku se protrhla přehrada na řece Ural. Lidé museli ze svých domů

Tisíce lidí musely opustit svá obydlí v ruském Orsku poté, co došlo k vážnému poškození přehrady na řece Ural. Informace o jejím úplném zničení se zatím nepotvrdily. Nejsou hlášeny ani žádné oběti na životech. 

K částečnému protržení přehrady na řece Ural v Orsku v Orenburské oblasti došlo na dvou místech v noci z pátku na sobotu. Ruská státní agentura TASS uvedla, že do rána doputovala voda do několika městských čtvrtí, což dokazují i záběry na sociálních sítích. Zaplaveno bylo kolem 2400 obytných budov. 

Podle regionální prokuratury došlo k poškození vodní nádrže kvůli pochybení při údržbě hydrauliky, která tak nebyla v požadovaném technickém stavu. 

Regionální vláda Orenburské oblasti agentuře TASS sdělila, že informace o kompletním zničení přehrady se nezakládá na pravdě. Podle místních úřadů se dokonce povedlo zastavit průtok přes jedno z protržených míst. 

Evakuováno ze svých domů bylo více než 4200 lidí, mezi nimiž je více než tisícovka dětí. Přes 400 osob využilo ubytování v dočasných ubytovacích kapacitách. 

Související

New Orleans, USA

Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA

Nová odborná analýza ukazuje, že New Orleans čelí nevyhnutelné vodní budoucnosti, která by mohla město izolovat uprostřed oceánu již v tomto století. Vědci podle CNN proto varují, že je nezbytné zahájit proces stěhování obyvatel co nejdříve, aby se předešlo budoucímu chaosu. Pobřežní oblasti Louisiany patří k nejníže položeným regionům na světě, což zhruba 360tisícové město vystavuje extrémnímu riziku, jelikož se nachází v pánvi pod úrovní mořské hladiny uprostřed rychle se zmenšující delty.

Více souvisejících

Povodně Rusko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Princ Andrew

Bývalému princi Andrewovi pomáhá nedůvěra svědkyň v britskou policii

Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC. 

včera

Senát ČR

Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce

Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců. 

včera

včera

Česká televize

ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích

Česká televize v sobotu reagovala na nejnovější vývoj ohledně finančního zajištění budoucnosti veřejnoprávních médií. Premiér Andrej Babiš (ANO) totiž oznámil, že nakonec dojde pouze k novele stávajícího zákona. ČT vzkázala, že trvá na současné formě financování, tedy na poplatcích od občanů. 

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš oznámil, že nový zákon o ČT a Českém rozhlase nevznikne

Budoucí financování veřejnoprávních médií, tedy České televize a Českého rozhlasu, nakonec nebude upraveno novým zákonem. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Podle jeho slov dojde k novele současného zákona. Přípravou nového předpisu se zabývalo ministerstvo kultury vedené Oto Klempířem (Motoristé). 

včera

včera

Potvrzeno výstrahou. Meteorologové očekávají bouřky, budou silné

Očekávání meteorologů se mají naplnit. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu varoval před silnými bouřkami, které hrozí dnes a také zítra. Pro víkendové dny zůstává v platnosti i výstraha před požáry. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy