Volby do Evropského parlamentu na Slovensku ovládla strana Progresívne Slovensko. Získalo téměř 28 % hlasů a nechalo za sebou vládnoucí Smer-SD premiéra Roberta Fica o tři procenta. Výrazný neúspěch zaznamenal Hlas-SD budoucího prezidenta Petera Pellegriniho, v europarlamentu zastane jediný mandát.
Výsledky potvrdil předseda státní komise Eduard Burda. „Pět politických stran získalo více než 5 % hlasů a právě tyto strany si rozdělí politické mandáty,“ prohlásil podle serveru Aktuality.sk. Úřady musely s oznámením čekat až do 23. hodiny večerní. Tehdy se uzavřely italské volební místnosti.
Za účast ve volbách Slovákům poděkoval jejich zvolený prezident Peter Pellegrini na svém facebookovém účtu. „Je to skutečná čest a obrovská zodpovědnost - a každý z nových europoslanců by si měl při svém projevu nebo hlasování plně uvědomit, že nezastupuje pouze svou politickou stranu nebo evropskou skupinu, ale celou Slovenskou republiku,“ napsal.
Těší ho vysoká volební účast. „Pokud má být vůle občanů Slovenska vyjádřena ve volebních místnostech, a ne se zbraněmi na náměstích, je nesmírně důležité využít svého volebního a ústavního práva, kdykoli k tomu máte příležitost,“ dodal Pellegrini.
Progresívne Slovensko získalo 27,81 % a šest mandátů. Novým europoslancem bude například někdejší předseda úřednické vlády Ľudovít Ódor. Úspěch PS předpokládaly už povolební průzkumy, o kterých EuroZprávy.cz informovaly zde.
Ódor získal více než 290 tisíc preferenčních hlasů. „Samotné číslo pro mě nebylo až tak důležité,“ prohlásil.
PS gratuloval neúspěšný kandidát na prezidenta Ivan Korčok. „Pro nás občany Slovenska je od teď základním očekáváním, že poslanci ze Slovenska budou aktivně prosazovat politiky, které nám přinesou užitek. Podle toho bychom měli hodnotit jejich působení,“ vylíčil s tím, že ho mrzí těsný neúspěch stran Sloboda a Solidarita a Demokratů Ivana Matoviče.
Za vítěznou stranu se vyjádřil také nově zvolený poslanec Michal Wiezik. „Největší výzvou nového volebního období bude zabezpečení kontinuity,“ řekl.
Smer-SD premiéra Roberta Fica obdržel 24,76 % hlasů a do Evropského parlamentu posílá například Ľuboše Blahu a Erika Kaliňáka. Má o mandát méně než PS.
Nacionalistické hnutí Republika získalo 12,53 % a do Bruselu pošle dva poslance, Milana Uhríka a Milana Mazurka.
Hlas-SD budoucího prezidenta Petera Pellegriniho získal pouhých 7,18 % a jeden mandát pro Bratislava Ondrúše.
Strana ve svém stanovisku podle Aktuality.sk potvrdila, že výsledky voleb respektuje. „Přeji jim, aby při svých vystoupeních a hlasováních vždy upřednostnili pomyslný dvojkříž na své hrudi před barvou svého politického dresu,“ uvedl předseda strany Matúš Šutaj Eštok.
S jedním mandátem skončilo rovněž Kresťanskodemokratické hnutie se ziskem 7,14 % a jedinou poslankyní Miriam Lexmann.
Volební účast se vyšplhala na rekordních 34,38 %. Roku 2019 činila 22,74 a roku 2014 pouhých 13,05 %. Nejvyšší byla volební účast v Bratislavském kraji, nejnižší v Košickém.
Související
České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem
Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ
Eurovolby , Slovensko , Michal Šimečka
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 1 hodinou
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
včera
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
včera
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
včera
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
včera
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
včera
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
včera
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
včera
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
včera
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
Po sérii rekordně teplých dní čeká Česko v nadcházejícím týdnu citelné ochlazení a návrat k typickému dubnovému počasí. Pondělí odstartuje s oblačnou oblohou, přičemž v severovýchodní části území se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, které budou v polohách nad 800 metrů sněhové. Během dne se však oblačnost protrhá na polojasno až skoro jasno s nejvyššími teplotami mezi 11 a 15 °C, na severu Čech bude kolem 10 °C.
Zdroj: Libor Novák