Vlády nerozhodují o tom, kdo se bude účastnit mezinárodních soutěží, vzkázal MOV Británii

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se ohradil proti kroku britské vlády, která se snaží přesvědčit hlavní olympijské sponzory, aby zatlačili na MOV kvůli jeho snaze vrátit ruské sportovce do soutěží. Informovala o tom agentura Reuters.

Mezinárodní olympijský výbor po začátku invaze na Ukrajinu loni v únoru doporučil vyloučit Rusko i jeho spojence Bělorusko z bezpečnostních důvodů z mezinárodních soutěží. Nyní ale tvrdí, že je tento zákaz diskriminační, a začal pracovat na jejich návratu.

Rozhodnutí se však setkalo s nelibostí řady sportovních i politických představitelů. Britská ministryně kultury Lucy Frazerová proto v dopise vyzvala 13 největších olympijských sponzorů, aby využili svého postavení a návratu zabránili.

MOV se proti tomu ostře ohradil. "Vlády nerozhodují o tom, kdo se bude účastnit mezinárodních soutěží. Kdyby tomu tak bylo, byl by to konec sportu, jak ho známe dnes," uvedl výbor v prohlášení.

"Proto doufáme, že britská vláda bude respektovat samostatnost sportu. O tom, kdo se bude účastnit soutěží, musí rozhodovat výhradně sportovní organizace. A jediným způsobem k zajištění účasti musí být jen a pouze sportovní výkon," dodal MOV.

Proti účasti Rusů a Bělorusů na olympiádě se už dříve vyjádřili představitelé 35 zemí včetně Británie a Česka. Český olympijský výbor dokonce inicioval vnik nezávislé expertní skupiny, která má najít právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů na OH v Paříži.

Související

Petra Kvitová

Kvitová má jasno. Rusové a Bělorusové by neměli být na olympiádě

Petra Kvitová v reakci na návrat ruských a běloruských tenistů do Wimbledonu uvedla, že by tenisté z těchto zemí neměli být ani na olympijských hrách. Dvojnásobná šampionka londýnského grandslamu na tiskové konferenci po pátečním postupu do finále turnaje v Miami uvedla, že loňské rozhodnutí Wimbledonu nepozvat hráče z Ruska a Běloruska ocenila.
Olympijské hry, ilustrační foto

Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Více souvisejících

olympiáda Mezinárodní olympijský výbor

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 17 minutami

před 24 minutami

před 30 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy