Německo má po předčasných volbách nového pravděpodobného kancléře. Friedrich Merz, dosud opoziční lídr a předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU), se chystá převzít vedení největší evropské ekonomiky poté, co jeho strana spolu se sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU) zvítězila se ziskem 28,6 % hlasů. Merz, který nikdy nezastával vládní funkci, nyní stojí před klíčovou výzvou – sestavením nové vlády a řešením hlubokých politických rozporů v zemi.
Ve volbách však zaznamenala obrovský úspěch i krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která získala 20,8 % hlasů a stala se druhou nejsilnější stranou. Přestože se jedná o historický výsledek, zůstává AfD kvůli takzvané „ohnivé zdi“ ostatních stran mimo vládní jednání.
Naopak současná vládní sociálnědemokratická strana (SPD) kancléře Olafa Scholze utrpěla tvrdou porážku, když obdržela pouhých 16,4 % hlasů. Předčasné volby byly vyhlášeny poté, co se zhroutila jeho tříčlenná „semaforová“ koalice, která zahrnovala i Zelené a liberály z FDP.
Vítězný lídr CDU v povolebním projevu zdůraznil potřebu posílit Evropu a snížit její závislost na Spojených státech. „Mým absolutním cílem je co nejrychleji posílit Evropu, aby mohla postupně získat skutečnou nezávislost na USA,“ prohlásil Merz během nedělního večerního vystoupení.
Jeho slova byla jasným odkazem na kroky současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podle Merze Evropu svým jednáním ohrožuje. Trump nedávno vyvolal pobouření tím, že prosazoval mírová jednání o Ukrajině přímo s Ruskem, aniž by k jednacímu stolu přizval Kyjev nebo evropské lídry.
Merz rovněž kritizoval údajné „zásahy“ ze strany amerických představitelů do německé volební kampaně. „Zásahy z Washingtonu byly stejně dramatické a nehorázné jako zásahy, které jsme viděli z Moskvy,“ poznamenal na televizní debatě.
Klíčovým tématem volební kampaně byla migrace a otázka bezpečnosti. Dva nedávné útoky spáchané migranty – jeden v Magdeburgu před Vánoci a druhý minulý týden v Mnichově – ještě více rozvířily debatu o imigraci a vnitřní bezpečnosti. AfD tyto události využila k posílení své pozice a dokonce volala po takzvané „remigraci“, tedy masovém vyhoštění migrantů, bez ohledu na jejich občanství.
Zatímco AfD byla z povolebních vyjednávání vyloučena, její úspěch ovlivnil celkový politický diskurz v zemi. CDU i SPD během kampaně zpřísnily svou rétoriku vůči nelegální migraci a bezpečnostním otázkám, čímž částečně převzaly některé prvky programu AfD.
Sečtení hlasů ukázalo rekordní volební účast 82,5 %, což je výrazně více než při volbách v roce 2021 (76,4 %).
Merz se nyní pokusí sestavit vládní koalici, pravděpodobně za účasti sociálních demokratů ze Scholzovy SPD nebo Zelených. Zatím není jasné, zda bude stačit koalice dvou stran, nebo zda bude nutné přizvat i třetího partnera.
Britský premiér Keir Starmer i francouzský prezident Emmanuel Macron už Merzovi k vítězství pogratulovali a vyjádřili zájem o úzkou spolupráci v rámci posilování evropské jednoty.
Vyjednávání o nové německé vládě ale může trvat týdny. V zemi tak bude i nadále panovat politická nejistota, zatímco se Evropa potýká s klíčovými geopolitickými výzvami.
Související
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
Německo , Volby v Německu , Friedrich Merz (CDU)
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě