Volby v Rusku: Firmy dohlíží na hlasování svých zaměstnanců, odvolilo 9 procent Rusů

Výpadky systémů, pomocí kterých mohou Rusové hlasovat v prezidentských volbách, podle médií nezapřičinil nápor voličů, ale skutečnost, že lidé musí v práci hlasovat pod dozorem nadřízených. Policie už také řešila první incidenty ve volebních místnostech. Volby potrvají tři dny a místnosti se uzavřou v neděli ve 20:00 místního času, výsledky se pak očekávají v pondělí.

Před 14:00 moskevského času (12:00 SEČ) účast činila 8,96 procent voličů, uvedla ústřední volební komise podle listu Kommersant.

Začátek hlasování poznamenaly serverů, pomocí kterých mohou Rusové volit elektronicky. Úřady uvedly, že servery padají kvůli velkému zájmu voličů. Server Meduza ale uvedl, že pravá příčina přetížení systému je zapřičiněna tím, že lidé musí hlasovat na svých pracovištích pod dohledem nadřízených.

I podporovatelé opozice v Rusku na sociálních sítích upozornili na to, jak jsou úřady nebo nadřízenými nuceni jít k volbám, často pod hrozbou propuštění z práce nebo vyloučení ze školy. 

Podle zpráv doručených do chatu spravovaného Navalného kolegy nadřízení od lidí žádají, aby hlasovali elektronicky nebo v určitý den - nejlépe 15. a 16. března - a to v konkrétní volební místnosti, nebo aby poslali fotografii z volební místnosti, či aby podali svým nadřízeným hlášení o "odvolení".

Ruská policie také řešila první přestupky. V Petrohradě, Moskvě, Karačajsko-Čerkesku a dalších regionech zatím neznámé osoby nasypaly do volebních uren barvivo.

Nezávislí pozorovatelé a odborníci charakterizují tyto volby jako nedemokratické a bez politické konkurence, protože se do nich nezapojil žádný představitel opozice.

Doporučené články

Tři kandidáti, kteří buď otevřeně podporují současného prezidenta Putina, nebo následují Kreml, jsou vnímáni jako uchazeči bez šance. Podle průzkumu agentury VCIOM, loajální Kremlu, obdrží každý z nich pět až šest procent hlasů.

Putin je u moci téměř čtvrt století a v roce 2022 spustil nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Tvrdí, že volby jsou hlasováním o "budoucnosti Ruska". Válku na Ukrajině vysvětluje jako boj proti rozpínavosti Západu, což nachází dobrou odezvu u mnoha Rusů.

Volební komise uvádí, že v Rusku je 112 milionů oprávněných voličů. Další dva miliony Rusů žijí v zahraničí.

Volby ruského prezidenta probíhají i na územích Ukrajiny obsazených Ruskem, včetně Krymu, který byl anektován ruskou armádou v roce 2014.

Kyjev označil tyto volby za frašku a prohlásil, že uspořádání voleb na východní Ukrajině a na Krymu je protiprávní.

Ukrajina ve čtvrtek vyzvala mezinárodní společenství, aby odmítlo výsledek prezidentských voleb v Rusku, které se konají tento víkend, a to i v oblastech Ukrajiny okupovaných ruskou armádou.  

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko volby v Rusku

Aktuálně se děje

před 27 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy