Hodně štěstí během předsednictví Evropské unie dnes popřála Švédsku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zdůraznila, že klíčovým úkolem bude udržet jednotu sedmadvacítky při podpoře Ukrajiny čelící ruské agresi. Švédsko se půlročního předsednictví v Radě EU ujalo po České republice.
"Lycka till (hodně štěstí)," napsala švédsky von der Leyenová v příspěvku zveřejněném dnes na twitteru. Zároveň Stockholmu vzkázala, že se na ni může spolehnout při prosazování svého ambiciózního programu.
"Švédsko se ujímá předsednictví v Radě EU v okamžiku, kdy unie stojí před historickými výzvami," řekl už v polovině prosince premiér Ulf Kristersson. Hlavním bodem programu jeho vlády pro předsednictví je "zelená, bezpečná a svobodná Evropa". Chce se zaměřit také na zachování prosperity v sedmadvacítce, demokratické hodnoty a principy právního státu.
Agentura DPA napsala, že zejména kvůli pokračující válce na Ukrajině a stále vysokým cenám energií, ale i kvůli boji s klimatickou krizí a dokončení balíku pro ekologickou transformaci Fit for 55 Švédy v roli hlavních vyjednávačů a zprostředkovatelů čeká těžká práce. Ožehavým bodem pro švédské předsednictví bude také migrace. Švédská středopravicová vláda je u moci teprve od poloviny října a prosazuje ostřejší kurz v přistěhovalecké politice. Kristersson v listopadu řekl, že "vnější a vnitřní bezpečnost" EU jsou prioritou švédského předsednictví. "Bez silné vnější hranice je svoboda pohybu uvnitř EU ohrožená," prohlásil tehdy premiér. Švédsko bude moderovat debatu o rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko, jejichž vstup mezi země bez hraničních kontrol za českého předsednictví zablokovalo Rakousko a Nizozemsko.
Menšinová Kristerssonova vláda se opírá o podporu protiimigračních a euroskeptických Švédských demokratů, druhé nejsilnější strany v parlamentu. Nicméně ministryně pro evropské záležitosti Jessika Roswallová ujišťuje, že je v zájmu Švédska udržet EU jednotnou a otevírat otázky, které vyžadují společné řešení.
Švédsko a Finskou jsou nejseverněji položené země Evropské unie. V důsledku ruské invaze na Ukrajinu loni v květnu podaly přihlášku do NATO. DPA uvádí, že v polovině ledna von der Leyenová a další členové Evropské komise pojedou za polární kruh do Kiruny. Toto město leží skoro 1000 kilometrů severně od Stockholmu a asi 400 kilometrů od hranice EU s Ruskem. Představitelé unijní exekutivy tam přenocují v hotelu z ledu.
Související
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
Švédsko sníží věk trestní odpovědnosti na 13 let. Následuje širší evropský trend
Švédsko , Ursula von der Leyenová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
včera
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
včera
Matka odsoudila čin obviněného únosce. Řekla, jak ho vychovávala
včera
Turek má být při hlasování o důvěře ministrem. Hrad určil termín klíčové schůzky
včera
Vánoční předpověď počasí. O svátcích by mohlo sněžit
včera
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
včera
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
včera
Pokud Ukrajina nezíská finance, do jara, začnou drastické škrty, varoval Zelenskyj
včera
Rusové se o víkendu sejdou na Floridě s Trumpovými vyjednavači. Dostanou novou dohodu
včera
Polsko se opevňuje před Ruskem. Na východní hranici staví obranné linie, které se osvědčily na Ukrajině
včera
Jednání o půjčce Ukrajině tříští Evropu. Na povrch vyplouvají staré spory, ve hře je nový plán
včera
V Bruselu začíná summit, který rozhodne o finančním kolapsu Ukrajiny
včera
Ukrajina se musí vzdát, prohlásil ruský diplomat. Zelenskyj naznačil, co bude dál
včera
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D1 na Vysočině. Havaroval i autobus
včera
Turek se podíval do kalendáře. Chce novou schůzku s prezidentem
včera
Trump se rozhodl přilepšit vojákům. USA mají dosud nevídaný respekt, tvrdí prezident
17. prosince 2025 21:28
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro BBC označil slib členských zemí vynakládat 5 % HDP na obranu za největší zahraničněpolitický úspěch Donalda Trumpa. Podle šéfa Aliance je právě díky tlaku amerického prezidenta společenství silnější než kdykoliv předtím.
Zdroj: Libor Novák