Pro agenturu AFP to uvedl zdroj blízký Hamasu. Klid zbraní začal v pátek a měl by potrvat do pondělí, pokud nedojde k jeho prodloužení. V rámci příměří proběhla v neděli již třetí výměna rukojmí a vězňů mezi Izraelem a Hamásem.
Militantní hnutí Hamás předalo v neděli Červenému kříži další skupinu rukojmí zadržovaných v pásmu Gazy: 13 Izraelců, jednoho muže s rusko-izraelským občanstvím a tří Thajců. Podle izraelské armády se již 13 rukojmí – ženy a děti – vrátili do Izraele, zatímco zbylí čtyři v neděli večer směřovali k hraničnímu přechodu Rafah v jižní části pásma Gazy a odtud dále do Egypta.
"Hamas informoval mediátory, že odbojová hnutí jsou ochotna prodloužit současné příměří o dva až čtyři dny," uvedl citovaný zdroj pro AFP.
Izrael ale slíbil, že bude pokračovat ve válce poté, co příměří, které začalo v pátek a poté co vyprší, bude pokračovat v jeho stanoveném poslání zničit Hamás.
Podle něj by takové prodloužení umožnilo propustit dalších 20–40 z přibližně 240 rukojmích, které odvlekli do Pásma Gazy palestinští militanti při bezprecedentním útoku na Izrael ze 7. října. Izrael před několika dny vyjádřil ochotu prodloužit příměří o jeden den za každých dalších deset rukojmích, které by Hamás propustil nad rámec počtů dohodnutých v dohodě o příměří. Uvedl server AlArabiya.
Izraelská vězeňská služba následně ve večerních hodinách oznámila, že na základě dohody o příměří propustila na svobodu dalších 39 Palestinců. Podobné výměny se uskutečnily již v pátek a sobotu.
Americký prezident Joe Biden je mezi těmi, kteří naléhají na prodloužení příměří, přičemž Hamás drží mnoho dalších rukojmích a Gaza trpí humanitární krizí po týdnech izraelského bombardování a obléhání.
"Požadujeme propuštění našich rukojmích a všech rukojmích." Bylo by dobré, užitečné a nezbytné, aby bylo příměří rozšířeno za tímto účelem,“ řekla BFMTV francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonna.
Zatím nebyli osvobozeni žádní francouzští zajatci, ale Colonna řekla, že má „dobrou naději“, že se to změní.
Související
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Západní břeh Jordánu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí přinese do Česka vlnu veder. Teploty vyrostou na 36 stupňů
včera
Evropa vyzvala Trumpa, aby uspořádal setkání Zelenského s Putinem
včera
Americká rozvědka: Írán získal schopnost kdykoli zablokovat Hormuzský průliv
včera
Ruská válečná loď vystřelila v Lamanšském průlivu směrem k britské jachtě
včera
Ebola v Kongu je smrtící. Zdravotníci oslavují každého vyléčeného pacienta
včera
FBI zmařila atentát na Trumpa. Útočníci měli vtrhnout do Bílého domu
včera
Lodě se ani po uzavření míru do Hormuzského průlivu neženou
včera
Zelenskyj: Rusko si najde způsob, jak cestu Ukrajiny do EU zablokovat
včera
Trump se setkal se Zelenským. Rusko mělo přistoupit na dohodu o ukončení konfliktu, řekl
včera
Nový podvod cílí na řidiče. Ministerstvo radí, aby si lidé dávali pozor
včera
Tragédie v USA. Havaroval bombardér B-52, všichni lidé na palubě zemřeli
včera
Autobus na jihu Čech narazil do viaduktu. Mezi cestujícími jsou zranění
včera
Babiš zhodnotil půlrok vlády. Nechtěli jsme dobu hájení, prohlásil
včera
V Chorvatsku vyprostili tělo čtvrté oběti nedělní tragické nehody
včera
Feriho zřejmě čeká další soud. Žalobkyně se s rozhodnutím nespokojila
včera
Trump možná zveřejní dohodu s Íránem před podpisem, naznačil Vance
včera
Počasí bude o víkendu v Česku tropické, teploty dosáhnou až 35 stupňů
15. června 2026 21:01
Netanjahu příměří nepodpořil. Izrael se chystá na další boje
15. června 2026 19:40
Podepsali jsme dohodu o ukončení války, lodě už proplouvají Hormuzským průlivem, oznámil Trump
15. června 2026 18:24
Pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do stávky
Zástupci iniciativy Veřejnoprávně oficiálně potvrdili, že pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do výstražné stávky. Tímto krokem reagují na pondělní krok kabinetu, který schválil legislativní návrh na úplné zrušení koncesionářských poplatků a citelné snížení rozpočtů obou veřejnoprávních institucí. Podobu protestní akce a její přesný harmonogram plánují organizátoři zveřejnit během nadcházející středy.
Zdroj: Libor Novák