Polsko, Německo a Francie chtějí posílit spolupráci v rámci tzv. Výmarského trojúhelníku. Toto spojenectví sice bylo poslední dobou téměř mrtvé, nyní ale vstává z popela. Ministři obrany zemí trojúhelníku plánují nákupy zbraní s plochou dráhou letu, aby existovala možnost zasáhnout hluboko na ruském území.
V posledních letech toto partnerství nefungovalo především kvůli nacionalistické vládě strany Práva a Spravedlnost (PiS) v Polsku. „Je to krátký okamžik, kdy je tato spolupráce v zájmu tří zemí, kdy existuje politická vůle a existují perspektivy a nápady, které jejich spolupráci přivádějí na velmi praktickou úroveň,“ nastínil polský politický analytik Lukasz Jasinski podle serveru Deutsche Welle.
K obnovení výmarského formátu se už v březnu sešli lídři všech třech zemí: polský premiér Donald Tusk, německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron. Jednali především o podpoře Ukrajiny.
V pondělí pak ministři obrany tří zemí oznámili konkrétní kroky. Němec Boris Pistorius, Polák Wladyslav Kosiniak-Kamysz a Francouz Sebastien Lecornu plánují nákup střel dlouhého doletu a vytvoření mechanismu pro společné pořizování zbraní pro hloubkové přesné údery, konkrétněji střely s plochou dráhou letu.
Všechny tři země si přejí posílení role Evropy v Severoatlantické aliance pro případ, že by „Američané v případě útoku nepřišli Evropě na pomoc“.
Podle německého experta na mezinárodní politiku Carla Masala musí Evropa převzít větší odpovědnost v NATO bez ohledu na výsledek podzimních prezidentských voleb v USA. „Pokud by Rusko zaútočilo na Pobaltí a snažilo se zabránit ostatním evropským zemím, aby přiběhly na obranu Pobaltí, pošle křižující rakety a balistické střely na evropská hlavní města. A my nemáme protivzdušnou obranu, která by evropská města ochránila,“ připustil.
Zdůrazňuje, že je nutné mít kapacity pro zásahy hluboko na území Ruské federace. „Pokud máte bojovat proti Rusku, první věc, kterou musíte udělat, je zničit věci, které Rusko potřebuje k tomu, aby v podstatě provedlo rozsáhlou vojenskou operaci, a tato zařízení jsou hluboko uvnitř Ruska a my se k nim nemůžeme dostat. Takže dlouhý dolet je přesně ta schopnost, kterou potřebujeme,“ vysvětlil Masala.
Spolupráce „Výmarského trojúhelníku“ ale může také velice brzy skončit. „Jednou ze slabých stránek budou pravděpodobně volby ve Francii v roce 2027. Myslím, že to všechno skončí pravděpodobně ve chvíli, kdy bude Marine Le Penová zvolena příští francouzskou prezidentkou,“ upozornil německý expert.
„Výmarský trojúhelník není samostatnou mezinárodní organizací, což je velmi užitečné, protože díky tomu je jeho formát velmi flexibilní. Ale na druhou stranu je velkou otázkou, jak Výmarský trojúhelník učinit odolným vůči populistům v nejhorším případě,“ poznamenal polský analytik Jasinski.
Související
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
Německo , Francie , Polsko , Emmanuel Macron , Olaf Scholz , výmarský trojúhelník , Rusko
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 1 hodinou
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 1 hodinou
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 3 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
Málo vídaný počin se povedl kriminalistům z pracovní skupiny Tempus. Objasnili totiž dlouhodobě nevyřešený případ pokusu o vraždu, ke kterému došlo v Hrádku nad Nisou v roce 2007. Věc je nicméně promlčena, takže pachatel unikne spravedlnosti.
Zdroj: Jan Hrabě