Vyrvání srdce ze zdravotnického systému. Počet úmrtí dětí v Pásmu Gazy prudce roste

Úmrtnost novorozenců v Pásmu Gazy strmě stoupá a mnoho dětí se rodí s podváhou, varovala v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO) s odkazem na zdravotnické pracovníky v Gaze. 

"Mnoho lékařů z porodnic hlásí výrazný nárůst počtu novorozenců s nízkou porodní hmotností, kteří nepřežijí první období života kvůli své malé velikosti," sdělila mluvčí WHO Margaret Harrisová na tiskové konferenci v Ženevě.

Dodal, že v Nemocnici Kamála Adwána, jediné pediatrické nemocnici v severní části Gazy, se každý den objevuje minimálně 15 podvyživených dětí.

WHO není schopna získat přesné statistiky o úmrtnosti dětí kvůli rozsáhlému zničení palestinských území po šesti měsících války mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Podle Harrisové mnoho lidí nedosáhne ani na nemocniční péči.

Mluvčí však zmínila stabilizační centra, která byla minulý týden zřízena, kde jsou hospitalizovány děti s různými onemocněními a podvýživou. Tyto děti jsou podle ní nejvíce ohrožené, protože podvýživa může být smrtelná, zejména pokud jsou již nemocné.

Izraelská armáda se v pondělí stáhla z nemocnice Šifá, největší v Pásmu Gazy, po dvoutýdenní vojenské operaci, v jejímž důsledku zůstala většina komplexu zničena.

Harrisová uvedla, že "Šifá nemůže fungovat jako nemocnice v jakémkoli smyslu. Její zničení je jako vyrvání srdce ze zdravotnického systému." Podle ní v nemocnici bylo 750 lůžek, 25 operačních sálů a 30 pokojů intenzivní péče.

Izrael tvrdí, že operace v nemocnici Šifá byla zaměřena proti palestinským militantům, kteří se tam ukryli, a že během operace bylo zabitých nejméně 200 militantů a zabaveno množství zbraní, výbušnin a hotovosti.

Válka v Gaze vypukla loni 7. října po útoku Hamásu na Izrael, při kterém zemřelo přes 1150 lidí. Izrael v reakci spustil vzdušné útoky a později i pozemní ofenzívu v Gaze, kde si jeho útoky vyžádaly životy již téměř 33 000 lidí, jak uvádí ministerstvo zdravotnictví pod kontrolou Hamásu. 

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

Peking se války Ruska proti Ukrajině údajně neúčastní, mírovou konferenci ale podpoří

Peking se neúčastní války Ruska proti Ukrajině, prohlásil v úterý čínský prezident Si Ťin-pching během rozhovorů s německým kancléřem Olafem Scholzem. Scholz dodal, že se s čínským prezidentem dohodli na podpoře mírové konference o Ukrajině, která se uskuteční ve Švýcarsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy