Výsledek amerických voleb je zpečetěn. Harrisová se chystá uznat porážku

Úřadující viceprezidentka a poražená prezidentská kandidátka Kamala Harrisová ve středu vystoupí se svým projevem. Očekává se, že Harrisová uzná porážku v úterních prezidentských volbách. Republikánský kandidát Donald Trump totiž získal více než potřebných 270 volitelů a prohlásil se za vítěze. Jeho triumf oznámila také americká média. 

Harrisová má přednést projev, ve kterém uzná volební porážku, ve středu v 18 hodin místního času, tedy o půlnoci ze středy na čtvrtek středoevropského času. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dva zdroje. 

Zatímco Trump vystoupil před svými příznivci ještě během volební noci a prohlásil se za vítěze ve chvíli, kdy ještě neměl potvrzených alespoň 270 hlasů volitelů, spolupracovníci Harrisové v průběhu sčítání avizovali, že nepromluví. 

Konkrétně jeden z šéfů její kampaně Cedric Richmond již během noci na středu naznačil, že viceprezidentka vystoupí až ve středu během dne. Oznámil to poté, co americké stanice prohlásily Trumpa vítězem ve dvou klíčových státech. Konkrétně šlo o Severní Karolínu a Georgii.

"Pořád jsou tu hlasy, které je třeba spočítat. Pořád jsou tu státy, kde nebyl vyhlášen vítěz," řekl Richmond podle CNN a dodal, že kampaň demokratické kandidátky bude pokračovat v boji, aby se ujistila, že hlas každého Američana bude započítán a vyslyšen. Podle stanice NBC News reagovali Trumpovi příznivci na Richmondovo oznámení hlasitým bučením. 

Sčítání hlasů nadále pokračuje, vyplývá z informací na webu agentury AP. Trump již nicméně překonal hranici 270 volitelů a byl americkými médii prohlášen za vítěze prezidentských voleb. Výsledky zatím stále nejsou jasné na Aljašce, v Arizoně, Maine, Michiganu a Nevadě. 

Nynější viceprezidentka Harrisová se kandidátkou Demokratické strany stala až v červenci, kdy z boje o Bílý dům po špatném výkonu v televizní debatě s Trumpem odstoupil úřadující prezident Joe Biden. 

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump Volby USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy