Na odvolání celosvětového stavu nouze kvůli covidu-19 Světovou zdravotnickou organizací (WHO) by nyní bylo příliš brzy. Řekl to dnes podle agentury Reuters šéf očkovací aliance Gavi Seth Berkley. Pandemie se podle něj ještě může zhoršit.
WHO rozhoduje, zda ta která nákaza představuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). Takové označení má spustit koordinovanou mezinárodní reakci na situaci a umožňuje uvolnění prostředků na sdílení vakcín a léků. Letos v létě WHO vyhlásila tento nejvyšší stupeň varování kvůli nemoci mpox, dříve známé jako opičí neštovice. Kvůli covidu-19 platí od ledna 2020 a od března 2020 je koronavirová nákaza oficiálně považována za pandemii.
Berkley dnes podle Reuters na otázku, zda by WHO měla ukončit nouzový stav, odpověděl, že situace by se mohla zhoršit. "Takže předpokládám, že víte, že Dr. Tedros (šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus) přemýšlí o této globální situaci, která by se mohla reálně zhoršit. Mohla by se i zlepšit. Nevíme, kterým směrem se vyvíjí," řekl Berkley novinářům.
Berkley rovněž očekává, že i v roce 2023 zůstane poptávka po očkovacích látkách proto covidu-19 silná. "Očekáváme požadavky na stovky a stovky milionů dávek. Země říkají, že je chtějí," dodal šéf aliance, která se zapojila do programu WHO COVAX. Díky němu bylo dosud do 146 chudších zemí světa dodáno zhruba 1,9 miliardy vakcín proti covidu-19.
Související
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , WHO (Světová zdravotnická organizace)
Aktuálně se děje
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
včera
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
včera
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
včera
První detektivka vyšla před 185 lety. Vrahem v ní nebyl člověk
včera
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
včera
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
včera
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
včera
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
včera
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
včera
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
včera
Aplikace na ověřování věku stála EU sto milionů. Za dvě minuty byla prolomena
včera
Už nejsou spolehlivý spojenec. Ukrajina definitivně odepsala USA, Zelenskyj zásadně mění rétoriku
včera
EU se raduje. Po odstranění maďarské překážky nic nebrání v masivní půjčce Ukrajině
včera
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
včera
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
včera
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
včera
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
Příští víkend přinese v České republice proměnlivé počasí, které se bude postupně ochlazovat. Zatímco sobota nabídne relativně příjemné teploty a převážně polojasnou oblohu, od neděle se ráz počasí změní a přinese oblačné až zatažené nebe s přeháňkami, které budou ve vyšších polohách sněhové.
Zdroj: Libor Novák