Japonský podnikatel Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, v jejímž rámci měl s celebritami absolvovat první turistický let kolem Měsíce. Informovala o tom agentura Reuters. Let se měl původně uskutečnit do konce minulého roku, stanovený cíl se však stal podle organizátorů neuskutečnitelným.
"Bez jasného časového harmonogramu v blízké budoucnosti udělal Maezawa s těžkým srdcem nevyhnutelné rozhodnutí o zrušení projektu," uvedl mise. "Všem, kteří se na tento projekt těšili a podporovali ho, se za tento výsledek upřímně omlouváme," dodali organizátoři.
Mise dearMoon se měla uskutečnit ve spolupráci se společností SpaceX. Maezawa vybral z milionu uchazečů osm účastníků. Uspěl americký youtuber Tim Dodd, DJ Steve Aoki, filmař Brendan Hall, jihokorejský hudebník TOP, britský fotograf Karim Iliya, irská fotografka Rhiannon Adamová, indický herec Dev Džoši a všestranný český umělec Yemi A.D.
Yemi na dnešní novinku reagoval prostřednictvím sociálních sítí, když na instagramu uvedl, že posílá lásku a sílu nejen zbylým sedmi účastníkům mise, ale také všem, kdo sledovali jeho cestu, i těm, kdo se neúspěšně ucházeli o účast na projektu.
Sám japonský podnikatel Maezawa už ve vesmíru byl. Před třemi lety strávil dvanáct dní na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Stal se tak prvním vesmírným turistou, který cestoval na stanici za více než deset let.
9. prosince 2025 16:13
Austrálie spouští globální unikát: Miliony dětí přišly o účty na sociálních sítích
Související
Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo
Další série oblíbeného pořadu Tvoje tvář má známý hlas se blíží. Kdo bude soutěžit tentokrát?
Yemi A.D. , vesmír, Měsíc , Jusaku Maezawa
Aktuálně se děje
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
včera
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
včera
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
včera
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
včera
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
včera
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
včera
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
12. prosince 2025 21:28
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.
Zdroj: Libor Novák