Yemi A.D. do vesmíru nepoletí. Japonec zrušil "neuskutečnitelnou" misi

Japonský podnikatel Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, v jejímž rámci měl s celebritami absolvovat první turistický let kolem Měsíce. Informovala o tom agentura Reuters. Let se měl původně uskutečnit do konce minulého roku, stanovený cíl se však stal podle organizátorů neuskutečnitelným. 

"Bez jasného časového harmonogramu v blízké budoucnosti udělal Maezawa s těžkým srdcem nevyhnutelné rozhodnutí o zrušení projektu," uvedl mise. "Všem, kteří se na tento projekt těšili a podporovali ho, se za tento výsledek upřímně omlouváme," dodali organizátoři. 

Mise dearMoon se měla uskutečnit ve spolupráci se společností SpaceX. Maezawa vybral z milionu uchazečů osm účastníků. Uspěl americký youtuber Tim Dodd, DJ Steve Aoki, filmař Brendan Hall, jihokorejský hudebník TOP, britský fotograf Karim Iliya, irská fotografka Rhiannon Adamová, indický herec Dev Džoši a všestranný český umělec Yemi A.D.

Yemi na dnešní novinku reagoval prostřednictvím sociálních sítí, když na instagramu uvedl, že posílá lásku a sílu nejen zbylým sedmi účastníkům mise, ale také všem, kdo sledovali jeho cestu, i těm, kdo se neúspěšně ucházeli o účast na projektu.

Sám japonský podnikatel Maezawa už ve vesmíru byl. Před třemi lety strávil dvanáct dní na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Stal se tak prvním vesmírným turistou, který cestoval na stanici za více než deset let. 

Související

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

Více souvisejících

Yemi A.D. vesmír, Měsíc Jusaku Maezawa

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 32 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

včera

Studenti snědli chipsy s příchutí chilli. Skončili v nemocnici

V Tokiu bylo v úterý hospitalizováno 14 středoškoláků po konzumaci extrémně pálivých chipsů, informuje server Japan Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy