Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.
"Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou," uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK. "Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat," dodal.
Maezawa, který se v loňském roce stal prvním japonským civilistou, jenž se vydal na Mezinárodní vesmírnou stanici, na twitteru a na webových stránkách zveřejnil jména lidí, s nimiž bude cestovat v rámci projektu "dearMoon". Na vesmírnou misi se vydají na palubě rakety Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska. Dalšími členy posádky budou irská fotografka Rhiannon Adamová, americký youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd či indický herec Dev Džoši. Kromě osmi členů posádky byli oznámeni také dva náhradníci.
Vesmírná výprava má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny budou kroužit kolem Měsíce a přiblíží se na vzdálenost 200 kilometrů od jeho povrchu. Ačkoli byl let naplánován na rok 2023, čelí zpoždění kvůli pokračujícím testům vesmírné lodi a jejích raket, píše agentura Reuters.
Maezawa zbohatl na prodeji módy, když spustil největší japonský internetový obchod s módou Zozotown. V roce 2019 rezignoval na funkci generálního ředitele společnosti Zozo Inc., aby se mohl věnovat cestování do vesmíru, píše agentura AP. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 1,9 miliardy dolarů.
Cesta do vesmíru je pro Yemiho obrovská výzva a splnění dětského snu
Úžasné splnění dětského snu, který později sice racionálně zavrhl, aby se mu ale po dvou desítkách let splnil, tak vnímá choreograf Yemi A. D. svou plánovanou cestu do vesmíru. Za velkou čest považuje možnost reprezentovat Českou republiku, umělce a obecně mladé lidi, kteří se nebojí snít a představit si nedosažitelné věci. Umělec to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.
Do vesmíru by se měl podívat příští rok díky projektu japonského miliardáře Jusakua Maezawy, který místo na palubě rakety společnosti SpaceX nabídl osmi lidem. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.
"Určitě je to splněný sen. Už jako malý kluk, když jsem běhal po sídlišti v Liberci, jsem snil o tom, že poletím do vesmíru. Ale brzy mě to přešlo, protože jsme si uvědomil, že to je něco, co si nemůžu dovolit. Že bych musel jít na vojnu, být voják, anebo vědec. Je úžasné, že člověk může v jednom životě dojít takhle dlouhou cestu - z nějakých podmínek z 80. let z doby komunismu, přes mojí práci v USA až mimo planetu," řekl nadšený vesmírný turista.
Přípravě na let se bude v příštích měsících věnovat nejvíce, některé své projekty na čas trochu utlumí. Jedním z těch, v nichž chce však pokračovat, je Moonshot Platform, který hledá inovátory z celého světa. "Příprava na cestu, myslím, bude hodně všestranná, budeme se muset připravovat fyzicky, mentálně i vědomostně, abychom věděli, jak se zachovat v různých situacích. Ve vesmíru je všechno jinak, přičemž i na takovou obyčejnou situaci, jako je dojít si na záchod, bude muset být trénink. Moc se na všechno těším a musím zapracovat na tom, abych byl v co nejlepší kondici," říká.
"Když jsem se rozhodl, že do toho půjdu, věděl jsem, že budu muset něco obětovat a že je to na miskách vah hodně nejisté, byl nás milion," připomíná. "Člověk musí zabrzdit kariéru, nemůže se věnovat všem projektům, ale jak jsem procházel jednotlivými koly, pociťoval jsem stále větší zodpovědnost. Z milionu lidí bylo 50.000 lidí a já jsem pořád byl in... a pochopil jsem, že mi to stojí za to," uvedl.
Yemi A. D. říká, že už během pandemie začal opouštět některé komerční projekty. "Říkal jsem si, že jsme tu od toho, abychom se jako společnost posouvali. Kreativita, kterou se snažím využít na maximum, má větší dopad v prostoru udržitelnosti a sociálních inovací než v zábavním průmyslu," uvedl. Za touto jeho proměnou podle něj vedle pandemie stojí i vesmírný projekt dearMoon.
"Protože má parametry a kritéria, s nimiž jsem souzněl. Jusaku řekl, že chce vzít takové lidi, pro které cesta bude transformativní pro to, co tvoří - v umění, v tom, jak se dívají na to, co dělají - to pro mě bylo hodně zásadní," uvedl jeden z hlavních důvodů, proč se na cestu vydal.
Vzory mezi dobyvateli vesmíru, ať už skutečnými astronauty, či těmi filmovými, prý neměl. "Ve fyzickém světě jsem nikdy moc vzorů neměl. V Česku jsem se s nimi nedokázal moc ztotožnit. Ale člověk, který pro mě hodně znamenal, byl Václav Havel. Představa, že někdo může vyjít z vězení a postavit se do čela země, ve mě vzbuzovalo velkou naději," řekl.
"Myslím, že je důležité mít vzory, hlavně pro děti. Aby viděly, že společnost je rozmanitá, že i když jsou trošku jiné, že to není špatně. A nemusí to být jen v barvě pleti, jinakost má tisíce podob. Naše společnost je dost silná a dost kvalitní díky tomu, že ty rozdíly unese," míní. Vzory pro něj momentálně jsou mladí lidé, kteří se přihlašují do soutěže Moonshot Platform a vyvíjejí inovace. "Jeden z nich například věnuje několik let života tomu, že naprogramuje překladač znakového jazyka skrz video v telefonu, čímž zboří bariéru mezi 70 miliony hluchoněmých lidí na světě. To je úžasné!," řekl Yemi A. D.
Související

Další série oblíbeného pořadu Tvoje tvář má známý hlas se blíží. Kdo bude soutěžit tentokrát?
Aktuálně se děje
včera

Kanada uvalila sankce na desítky lidí šířících ruskou propagandu a fake news
včera

Rusové si dál připomínají památku Ukrajinců zabitých při vzdušném útoku na Dnipro
Aktualizováno včera

Ukrajina by měla dostat maximální podporu, až na jaderné zbraně, míní Pavel. Může porazit Rusko
včera

Dada Revue v brněnském divadle Bolky Polívky je bláznivou komediální Pala Seriše
Aktualizováno včera

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc za dvě miliardy dolarů. Francie a Itálie se přidají
Aktualizováno včera

Větrné počasí bičuje Česko. Sníh komplikuje dopravu, tisíce lidí bez proudu, padají stromy, stojí vlaky i kamiony
včera

Diana Krall, Kurt Elling, Simon Phillips, či Melissa Aldana. JazzFestBrno představuje kompletní program
včera

Americká obchodní komise připravuje antimonopolní žalobu na Amazon
Aktualizováno včera

Členské země EU se dohodly na cenových stropech na ruské ropné produkty
včera

Škodí nejen tabák, ale i alkohol. Irsko chce na lahvích stejné nálepky jako na cigaretách
Aktualizováno včera

Svět řeší, zda pustit Rusko a Bělorusko na olympiádu. Stát chce jednat s olympijským výborem
včera

NSS eviduje už 50 stížností na prezidentské volby
včera

V Česku v lednu stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů
včera

Některým školákům na dnešní den volna navážou jarní prázdniny
včera

Ford se vrací do Formule 1
včera

Lidé nejvíce věří Babišovi, Okamurovi a Zemanovi, ukázal průzkum
Aktualizováno včera

Nad USA se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, nejde sestřelit
včera

Ve věku 88 zemřel Paco Rabanne, slavný španělský módní návrhář
včera

Zaměstnanost uprchlíků v Česku roste
včera
Kurýři rozvážkových firem si vydělají až 300 korun za hodinu, vliv má počet objednávek
Kurýři rozvážkových firem v ČR mohou vydělat v průměru až 300 Kč za hodinu. Pracují na základě partnerství se společnostmi a jejich výdělek se odvíjí hlavně od počtu vyřízených objednávek. Pracovní dobu si mohou kurýři určovat podle svých představ. Vyplývá to z vyjádření společností Wolt, Bolt Food a Dáme jídlo pro ČTK.
Zdroj: ČTK