Z Rafahu kvůli izraelské invazi uteklo přes milion obyvatel

Přibližně milion lidí uprchlo za poslední tři týdny z města Rafah na jihu Pásma Gazy kvůli tamním bojům. Oznámil to podle agentury Reuters v úterý Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

"Za poslední tři týdny uprchlo z Rafahu asi milion lidí. Děje se to v době, kdy nemají kam jít kvůli bombardování, nedostatku jídla a vody, hromadám odpadků a nevhodným životním podmínkám," uvedl UNRWA v příspěvku na sociální síti X.

V Rafahu, který leží na hranici s Egyptem, našlo útočiště před boji z jiných částí Pásma Gazy přes milion Palestinců. Od začátku května však izraelská armáda ve městě podniká omezenou vojenskou operaci zaměřenou proti militantnímu hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne. Izraelská armáda civilistům doporučila, aby šli do "rozšířené humanitární zóny" vzdálené asi 20 kilometrů od města.

Mnozí Palestinci si stěžují, že jsou vystaveni izraelským útokům bez ohledu na to, kam jdou, a v uplynulých měsících se jen přesouvají na různá místa v Pásmu Gazy. UNRWA v úterý zdůraznil, že poskytování pomoci a ochrany obyvatelům v Pásmu Gazy se stává téměř nemožné.
 
Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) minulý týden Izraeli nařídil okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu v Rafahu. Izrael také musí ponechat tento hraniční přechod otevřený, aby umožnil neomezenou přepravu humanitární pomoci do palestinské enklávy.

Vyzval i k bezpodmínečnému propuštění rukojmí zajatých teroristickými palestinskými komandami během jejich vpádu na jih Izraele ze 7. října 2023.

Rozhodnutí ICJ jsou sice právně závazná, ale chybí mechanismy pro jejich prosazování, uvádí agentura AFP.

Izrael zahájil pozemní operaci v Rafahu začátkem května. Při nedělních útocích nedaleko města přišlo o život nejméně 35 lidí a desítky utrpěly zranění, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené hnutím Hamás.

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ale označil obvinění z genocidy, které vůči Izraeli vznesla Jihoafrická republika (JAR), za nepravdivé a neslýchané. Uvedla to agentura Reuters.

Izraelské vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy podle úřadu nevedou a nebudou vést ke zničení civilních palestinských obyvatel. Izrael také bude i nadále umožňovat proudění humanitární pomoci od Pásma Gazy v souladu s právem, uvedl premiérův úřad ve společném prohlášení s izraelským ministerstvem zahraničních věcí.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy