Zalužnyj nastoupil do nové funkce. Působí mimo Ukrajinu

Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj začal vykonávat svou funkci velvyslance Ukrajiny v Británii. Na platformě Telegram to oznámil samotný Zalužnyj. Upozornil na to server Ukrajinska pravda.

Zalužnyj velel ukrajinské armádě v prvních dvou letech od začátku ruské invaze, která začala 24. února 2022. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho z tohoto postu odvolal 8. února 2024.

Na Ukrajině je Zalužnyj mimořádně oblíbený za to, že na Zalužnyj mimořádně oblíbený za to, že prvních měsících války pomohla osvobodit značná území obsazená ruskými silami.

Po množících se neúspěších na bojišti a selhání další protiofenzivy ho ve funkci nahradil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Výměně na nejvyšším postu ozbrojených sil předcházely týdny spekulací o možných neshodách mezi prezidentem a Zalužným.

Za mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ukrajiny v Británii Zalužného dekretem oficiálně jmenoval Zelenskyj 9. května.

Zalužnyj je na Ukrajině oblíbený za to, že naplánoval protiofenzívu, která v prvních měsících války pomohla osvobodit značná území, obsazená ruskými silami. Po množících se neúspěších na bojišti a selhání další protiofenzívy ho nahradil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj. 

Související

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.
Vitalij Kličko, Kyjev (Ukrajina)

Proč vlastně skončil Zalužnyj? Vysvětlení žádá už i Kličko

Primátor ukrajinské metropole Kyjeva Vitalij Kličko, který dlouhodobě udržuje napjaté vztahy s prezidentem Volodymyrem Zelenským, se domnívá, že vysvětlení odvolání Valerije Zalužného z pozice hlavního velitele ozbrojených sil Ukrajiny není dostatečně přesvědčivé.

Více souvisejících

Valerij Zalužnyj

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy