Zelenského cesta po Evropě: Neohlášeně přiletěl do Nizozemí, návštěvu Berlína Německo tají

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na neohlášenou cestu do Nizozemí. Zelenskyj zde přednese projev, setká se s nizozemským premiérem a zákonodárci a navštíví sídlo Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Uvedl to server New York Times.

Zelenskyj přiletěl na palubě nizozemského vládního letadla z Helsinek, kde se zúčastnil summitu s vůdci pěti severských zemí. Během čtvrteční návštěvy přednese projev s názvem "Žádný mír bez spravedlnosti pro Ukrajinu".

Podle médií ukrajinský prezident navštíví sídlo ICC, který v březnu vydal zatykač na šéfa Kremlu Vladimira Putina za nelegální deportaci ukrajinských dětí. Zelenskyj se také setká s poslanci nizozemského parlamentu a premiérem Markem Ruttem.

Následně by měl ukrajinský prezident podle serveru Politico ve dnech 13. a 14. května zavítat do Berlína. Kancelář kancléře Olafa Scholze ale návštěvu Zelenského v Německu nepotvrdila, potvrdila ji pouze policejní mluvčí Anja Dierschkeová.

Zelenskému by měla být předána Cena Karla Velikého, kterou každoročně uděluje německé město Cáchy za přínos jednotě Evropy. Projev by měla přednést i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Pokud se návštěva uskuteční, bude to první cesta Zelenského do Německa od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022. Scholzova kancelář na žádost o potvrzení návštěvy ukrajinského prezidenta ale neodpověděla.

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Nizozemí Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy