Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zavítal na předem neohlášenou návštěvu Británie. Na londýnském letišti Stansted, kde přistál letoun s ukrajinským prezidentem, hosta osobně přivítal britský premiér Rishi Sunak. Zelenskyj bude jednat se Sunakem a zavítá mezi ukrajinské vojáky, oznámil úřad britského premiéra. Buckinghamský palác podle agentury PA potvrdil, že ukrajinského prezidenta dnes přijme i král Karel III.
Zelenskyj je na teprve druhé zahraniční cestě od začátku téměř rok trvající ruské invaze do jeho země. V prosinci navštívil Spojené státy.
Dopravní letoun C-17 britského Královského letectva se Zelenským na palubě přistál před polednem SEČ na letišti Stansted severně od Londýna. Premiér Sunak poté na twitteru zveřejnil fotografii zachycující oba státníky na letišti v přátelském objetí. Následně zamířili v koloně do sídla britského premiéra.
Zelenskyj navštíví mimo jiné ukrajinské vojáky, kteří v současnosti v Británii podstupují výcvik, a promluví také v britském parlamentu a setká se s vedením britské armády. Úřad v Downing Street 10 oznámil, že Británie se chystá rozšířit výcvik ukrajinských vojáků na námořnictvo a letectvo. Vycvičí piloty bitevních letounů či námořníky a urychlí dodávky vojenského materiálu.
"Návštěva Zelenského v Británii je důkazem odvahy, odhodlání a boje jeho země a důkazem nezlomného přátelství mezi našimi dvěma zeměmi," dodal úřad britského premiéra.
Premiér Sunak rovněž vyjádří podporu Zelenského plánům pracovat na spravedlivém a trvalém míru na Ukrajině, stojí ve sdělení. Británie dnes rovněž představila další sankce namířené proti osobám, které podle Sunakova úřadu pomáhaly ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi "budovat své osobní bohatství" a proti firmám, které "profitují z válečné mašinerie Kremlu".
Agentura AP připomíná, že Británie je jedním z největších vojenských podporovatelů Ukrajiny, které už poslala zbraně a výzbroj za více než dvě miliardy liber (více než 53 miliard korun).
Návštěva následuje několik dní po telefonátu mezi Sunakem a Zelenským, v němž britský premiér Kyjevu nabídl urychlení pomoci Kyjevu a další výcvik ukrajinských sil, včetně pilotů pro bitevníky odpovídající standardům NATO.
Do výcviku na britských základnách se dosud zapojilo více než 10.000 ukrajinských vojáků. Někteří z nich se cvičí na tanky Challenger 2, které Londýn Kyjevu dodá. "Jsem dnes hrdý, že rozšíříme cvičení z vojáků na námořníky a piloty bojových letounů, což zajistí, že Ukrajina bude mít armádu schopnou bránit své zájmy i v budoucnosti," cituje Sunaka jeho úřad.
"Potvrzuje to také náš závazek, že nebudeme poskytovat jen vojenskou výzbroj v krátkodobém horizontu, ale také dlouhodobý slib, že budeme stát Ukrajině po boku v příštích letech," dodal Sunak.
Řada evropských médií tento týden spekulovala, že Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na mimořádný summit Evropské unie. Nejmenovaný činitel Evropského parlamentu ČTK sdělil, že v souvislosti s návštěvou je zákonodárný sbor připraven svolat mimořádné zasedání.
Zelenskyj v britském parlamentu děkoval i žádal další zbraně
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu v britském parlamentu řekl, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory. Vystoupení bylo součástí neohlášené návštěvy Británie, během níž lídra země napadené Ruskem přijal také britský král Karel III. Británii, která patří mezi nejvýznamnější podporovatele Kyjeva, ukrajinský prezident poděkoval za přislíbené dodávky tanků i výcvik ukrajinských vojáků, zároveň žádal další vojenské vybavení, především stíhačky.
Zelenskyj se dopoledne setkal s premiérem Rishim Sunakem, když dorazil do Anglie na návštěvu utajovanou do poslední chvíle. Britští zákonodárci ho pak odpoledne uvítali bouřlivým potleskem a prezident na úvod proslovu pronášeného v angličtině děkoval za podporu.
"Děkuji ti, Rishi," obrátil se Zelenskyj na britského premiéra. Připomněl, že Británie cvičí ukrajinské vojáky na tanky Challenger, jichž Londýn naposledy slíbil 14 dodat Ukrajině.
Nejvyšší ukrajinský představitel zdůraznil, že Británie stála za Kyjevem "od prvního dne". Přímo se pak obrátil na expremiéra Borise Johnsona, který byl v sále. "Borisi, ty jsi sjednotil ostatní, když se to skutečně zdálo naprosto nemožné," řekl Zelenskyj, načež se mu dostalo dalšího mohutného potlesku.
Zelenskyj členy britského parlamentu a svět vyzval, aby Ukrajině poskytli i bojové letouny, které označil za "křídla pro svobodu". Západ to však zatím odmítal.
Londýn na začátku měsíce vyjádřil stanovisko, že poskytnutí britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické, protože výcvik pilotů na nich trvá nejméně tři roky. Dnes mluvčí Downing Street oznámil, že britský ministr obrany Ben Wallace dostal za úkol prověřit, jaké stroje by Británie mohla Ukrajině dát. Případné dodávky premiérská kancelář označila za "dlouhodobé řešení".
Zelenskyj předtím předsedovi Dolní sněmovny Lindsaymu Hoyleovi předal helmu elitního ukrajinského pilota, kterého označil za "jedno z nejúspěšnějších es" a jednoho z králů Ukrajiny. Na přilbě byl napsaný vzkaz "My máme svobodu, dejte nám křídla, abychom ji mohli chránit". "V Británii je král pilotem letectva a v dnešní Ukrajině je každý pilot letectva králem," prohlásil řečník.
Zelenskyj vyjádřil přesvědčení o vítězství Ukrajiny, které podle něj změní svět a odradí příští agresory. "Až společně zvítězíme, každý agresor bude vědět, co ho čeká, pokud zaútočí na mezinárodní řád," řekl. V minulých konfliktech podle něj zlo prohrálo. "Rusko prohraje," prohlásil ukrajinský prezident vzdorovitě.
Premiér Sunak předtím řekl, že jeho vláda si přeje rozhodující vítězství Ukrajiny letos na bojišti. "Naším cílem je nadále zajistit vítězství Ukrajiny v tomto konfliktu," řekl Sunak. "Budeme nadále podporovat Ukrajinu, aby letos dosáhla na bojišti rozhodujícího vítězství," dodal britský ministerský předseda.
Neohlášená návštěva Británie je součástí druhé zahraniční cesty Zelenského od loňské eskalace ruské agrese. V prosinci prezident zavítal do Washingtonu a nyní má kromě zastávky na britských ostrovech na programu také jednání v Paříži a pravděpodobně i v Bruselu.
Po vystoupení před britskými zákonodárci jej přijal král Karel III. Na setkání v Buckinghamském paláci dorazil Zelenskyj stejně jako do parlamentu nebo do amerického Kongresu ve vojenském úboru, který v posledních měsících provází veškerá jeho vystoupení. Podle oficiálního prohlášení panovníkovi děkoval za podporu Ukrajinců, kteří před válkou utekli do Spojeného království.
Británie kromě uprchlíků přijímá také ukrajinské vojáky, kteří na místních základnách procházejí výcvikem. I je se dnes Zelenskyj chystal navštívit.
13. března 2026 18:33
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
Související
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Velká Británie , Rishi Sunak , Král Charles III. (Karel III.)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem
včera
Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán
včera
EU se dohodla na prodloužení protiruských sankcí. S obavami vyhlíží čtvrteční jednání
včera
„Důkaz jeho výjimečnosti.“ Jak Írán prodává lidu fakt, že Modžtabu Chámeneího nikdo neviděl?
včera
Útok na Charg je zlomovým bodem války. Američané se jej mohou pokusit obsadit
včera
USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg
včera
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
včera
Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly
včera
Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv
včera
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
včera
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
včera
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
včera
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
včera
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
13. března 2026 21:22
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
13. března 2026 21:16
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
13. března 2026 19:51
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
13. března 2026 18:33
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
13. března 2026 17:13
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
13. března 2026 15:58
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
Vláda Andreje Babiše aktuálně řeší, jakým způsobem čelit prudkému nárůstu cen pohonných hmot, který vyvolal válečný konflikt mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Kabinet se v tuto chvíli drží strategie „nešíření paniky“ a primárně se zaměřuje na monitoring marží u čerpacích stanic. Podle premiéra je cílem porovnat současné zisky prodejců s obdobím před začátkem bojů a zjistit, zda nedochází k jejich nepřiměřenému navyšování.
Zdroj: Libor Novák