Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil.
Nejmenovaný činitel Evropského parlamentu ČTK sdělil, že v souvislosti s návštěvou je zákonodárný sbor připraven svolat mimořádné zasedání.
Ukrajinský prezident koncem prosince navštívil za přísných bezpečnostních opatření Washington, mezi evropské spojence se však dosud nevydal. Jednání summitů EU ovšem oslovil prostřednictvím videospojení a řada účastníků bruselských jednání jej od počátku ruské agrese navštívila v Kyjevě.
"Prezident Zelenskyj má otevřenou pozvánku do Bruselu," sdělil dnes novinářům mluvčí šéfa Evropské rady Charlese Michela předsedajícího unijním summitům. Podrobnosti k možné návštěvě však odmítl sdělit.
Pokračující pomoc Ukrajině a další tlak na ukončení ruské agrese budou jedním z témat mimořádného dvoudenního summitu začínajícího ve čtvrtek. Lídři by měli potvrdit závazky k další podpoře země bránící se už skoro rok ozbrojené ruské agresi, na nichž se Michel a předsedkyně Evropské komise dohodli minulý pátek se Zelenským v Kyjevě.
O možné prezidentově návštěvě v Bruselu dnes nejprve s odkazem na své zdroje napsal obvykle dobře informovaný list Financial Times a poté řada dalších evropských deníků a agentur. Diplomaté jsou však obezřetní a hovoří o tom, že cesta kvůli obavám o Zelenského bezpečnost nebude potvrzena do poslední možné chvíle. Brusel se však na tuto eventualitu chystá a europoslanci jsou podle zmíněného zdroje připraveni se ve čtvrtek mimořádně sejít jen kvůli této návštěvě.
Související
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Summit EU , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
před 1 hodinou
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
před 2 hodinami
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
před 4 hodinami
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
před 5 hodinami
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
před 6 hodinami
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
před 7 hodinami
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
před 8 hodinami
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
před 9 hodinami
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
před 11 hodinami
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
před 12 hodinami
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
před 13 hodinami
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
včera
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
včera
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
včera
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
včera
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
včera
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
včera
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
včera
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
včera
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
Na bruselském summitu k zásadnímu obratu v otázce financování Ukrajiny, ze kterého vyšel jako nečekaný vítěz belgický premiér Bart De Wever. Přestože Evropská unie nakonec schválila balík pomoci ve výši 90 miliard eur na roky 2026 a 2027, původní ambiciózní plán využít k tomuto účelu zmrazená ruská aktiva zcela ztroskotal.
Zdroj: Libor Novák