Praha - Benzin Natural 95 zdražil od minulé středy o dva haléře na 33,54 koruny za litr a nafta o šest haléřů na 32,71 koruny za litr. Současné průměrné ceny jsou na nejvyšší úrovni od prosince 2014. Nejdražší pohonné hmoty zůstávají v Praze, nejlevněji je na jihu a východě Čech.
Ceny benzinu i nafty v Česku rostou zhruba od konce srpna, o prázdninách kolísaly. "V nejbližším týdnu předpokládáme další mírný růst cen pohonných hmot o několik haléřů. Důvodem je zvýšení ceny severomořské ropy Brent až na téměř 80 dolarů za barel," řekl dnes ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Zvýšení cen ropy podle něj částečně vykompenzuje posilující česká koruna.
Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda připomněl, že se blíží zavedení amerických sankcí vůči Íránu. "Dojde k němu 4. listopadu. Trh se obává výpadku dodávek íránské ropy, které by pochopitelně ropu zdražilo. Už od srpna jsou patrné známky poklesu dodávek íránské ropy. Pokles lze čekat i během září a října," uvedl Kovanda.
Praha je nyní jediným regionem v zemi, kde je průměrná cena benzinu nad 34 korunami. Nejdražší pohonné hmoty v metropoli tankují motoristé v Praze 4. Litr benzinu tam vyjde v průměru na 34,92 koruny a stejné množství nafty na 34,24 koruny. V ostatních městských částech Prahy stojí nafta méně něž 34 Kč/l.
Nejlevněji tankují pohonné hmoty motoristé v Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Natural vyjde na jihu Čech v průměru na 33,08 Kč za litr a ve východočeském regionu o haléř dráž. Litr nafty se prodává v Královéhradeckém kraji za 32,17 koruny a v Jihočeském za 32,25 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.
Lidé z pohraničních oblastí mohou výhodněji tankovat na Slovensku, především naftu. Litr tam stojí podle webu www.fuel-prices-europe.info v přepočtu 26,41 koruny. Litr benzinu vyjde na Slovensku na 29,90 koruny. V Polsku litr benzinu stojí v průměru 5,01 zlotého (29,78 Kč). Průměrná cena za litr nafty stoupla na 4,95 zlotého (29,42 Kč). V pohraničí jsou ale ceny motorových paliv zpravidla vyšší.
V Rakousku je benzin i nafta levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,26 eura (32,14 Kč). Nafta tam vyjde na 1,20 eura za litr, což je podle aktuálního kurzu 30,61 Kč. Ceny v Německu jsou výrazně vyšší, hlavně u benzinu. Ten stojí v přepočtu 38,76 koruny. Nafta se prodává v přepočtu za 33,91 koruny.
Související
Čeští řidiči dostávají dobré zprávy. Ceny klesají, může za to i ruská ropa
Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
pohonné hmoty , Čerpací stanice , Benzín , Nafta , auto
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 2 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 3 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 4 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 5 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 6 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 7 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 8 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 8 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 9 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák