Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Průměrná cena Naturalu 95 klesla od minulého týdne o 18 haléřů na 30,84 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 31,26 koruny, což je o 19 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů firmy CCS. Nafta je dražší než benzin od začátku loňského listopadu. Předtím tomu tak bylo naposledy v březnu 2015.
I přes jedenáct týdnů trvající zlevňování zůstávají pohonné hmoty v Česku dražší než před rokem. Ke konci ledna 2018 byla průměrná cena benzinu 30,82 Kč za litr a nafty 30 korun.
"Za propadem cen pohonných hmot je stále ještě dozvuk hlubokého propadu cen ropy z posledního čtvrtletí roku 2018, který čítal takřka 40 procent. Benzin v ČR v porovnání se svým několikaletým říjnovým maximem zlevnil o bezmála tři koruny na litr, nafta o zhruba 2,50 koruny. Pokles poptávky po naftě je utlumenější z důvodu probíhající topné sezony," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček připomněl, že koncovou cenu pohonných hmot ovlivňuje kromě ceny ropy i kurz koruny vůči dolaru. "V posledním týdnu koruna vůči dolaru oslabovala, což bránilo prudšímu snižování cen pohonných hmot. Náš výhled na rok 2019 je však takový, že kurz koruny vůči dolaru bude posilovat, což bude pomáhat českým řidičům k nižším cenám benzinu i nafty," uvedl.
Ceny pohonných hmot v Praze jsou stále nejvyšší ze všech regionů ČR. Benzin prodávají v metropoli nejlevněji čerpací stanice v Praze 9, v průměru tam stojí 31,41 koruny za litr. Cena benzinu pod 32 korunami je ještě v Praze 3, 5 a 10. Nafta je nejlevnější v Praze 3 a 9, řidiči ji v obou městských částech nakoupí za průměrných 31,73 Kč/l. V ostatních městských částech je už dražší než 32 koruny za litr. Naopak nejvíce zaplatí řidiči v hlavním městě u čerpacích stanic v Praze 4. Benzin tam stojí průměrně 32,84 Kč/l a nafta 32,88 Kč/l.
Nejméně z celé ČR zaplatí řidiči za benzin ve Zlínském kraji, a to 30,23 koruny za litr. Jen o haléř vyšší je průměrná cena naturalu v krajích Jihočeském a Ústeckém. Nejlevnější naftu tankují motoristé na jihu Čech, a to v průměru za 30,62 Kč za litr.
V Německu a Polsku se od minulého týdne průměrné ceny pohonných hmot nezměnily. Čerpací stanice v Polsku prodávají litr benzinu v průměru za 4,45 zlotého (26,66 Kč) a naftu po 4,75 zlotého (28,46 Kč). V Německu se Super E10, který je obdobou Naturalu 95, dají řidiči aktuálně v průměru 1,369 eura (35,19 Kč) za litr, nafta je průměrně za 1,259 eura (32,36 Kč). Lidé z pohraničí mohou výhodněji tankovat na Slovensku, a to především naftu. Litr tam stojí v přepočtu 27,15 koruny. Litr benzinu vyjde na Slovensku na 28,97 koruny. V Rakousku jsou benzin i nafta levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,10 eura (v přepočtu 28,27 Kč) stejně jako nafta.
Související
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
pohonné hmoty , Čerpací stanice , Benzín , Nafta , auto , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19