Analytici: Nafta na pumpách v ČR zlevní, dopravcům to pomůže v mezinárodní konkurenci

Na snížení spotřební daně z nafty ušetří dopravci i běžní motoristé, cena nafty na čerpacích stanicích by mohla klesnout o pět až deset procent. Státní rozpočet naopak přijde přibližně o šest miliard korun. Vyplývá to z komentářů ekonomů na dotaz ČTK. Zároveň však upozorňují, že jde o podporu neekologického paliva.

Benzinky

Podle dopravců pomůže snížení daně tuzemským firmám v mezinárodní konkurenci, zlevnění služeb však kvůli výraznějšímu zdražení mýta očekávat nelze.

Sněmovna ve čtvrtek schválila snížení spotřební daně z motorové nafty z 10,95 Kč na 9,95 Kč za litr. To sice nemusí automaticky znamenat snížení cen čerpacích stanic, většina oslovených ekonomů však v mírné zlevňování nafty věří.

"Domníváme se, že prodej pohonných hmot je vysoce konkurenční prostředí a zákazníci by měli snížení sazby zaznamenat v poklesu cen nafty na čerpacích stanicích, a to přibližně o pět až deset procent," míní specialista na nepřímé daně z PwC ČR Tomáš Hajdušek. Efekt na konečných cenách nafty očekává i daňový poradce Kodap Jan Kašpar. Upozornil, že zlevnění by měli pocítit nejen kamionoví dopravci, ale ostatní majitelé naftových vozů.

"Rozhodnutí je pro české dopravce velmi důležité. Hlavní konkurenti z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska nebo Litvy přijíždějí s plnými nádržemi levnější nafty a to je zvýhodňuje v soutěži o zákazníka. Snížení zmenší ten rozdíl, pomůže i jiným podnikatelům," uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Připomněl ale, že vedle snížení daně od příštího roku vzrostou mýtné sazby. Růst bude přitom vyšší, než úspora z nižší daně. Zákazníci kamionových dopravců se proto budou podle Felixe muset připravit spíše na zvýšení cen. "Sazba (za mýto) za kilometr na dálnici bude pro těžkou soupravu o 85 haléřů vyšší, zatímco nižší daň zlevní kilometr o 30 haléřů," podotkl Felix. Zatímco zdražení mýta však podle něj ovlivní tuzemské i zahraniční dopravce stejně, snížení daně by mělo podpořit především české firmy.

Zlevnění cen nákladní dopravy neočekává kvůli zdražení mýta ani ředitel poskytovatele celních služeb firmy Gerlach Luděk Procházka. "Dopravci navíc kvůli koronaviru stále čelí nejistotě na celém trhu. Především se zkomplikovala mezinárodní přeprava osob i zboží, kterou teď zasáhne ještě brexit a s ním návrat hraničních kontrol a pravděpodobně i cel," dodal.

Více by se úspora na dani mohla projevit u řidiči osobních aut na diesel, uvedl analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Po snížení daně očekává, že stoupne poptávka po naftovém pohonu, čímž se sníží náklady na provoz dieselových aut. Nové nastavení daní přirovnal k situaci v Německu.

Analytici však upozorňují i na negativní důsledky daňových změn. Výběry ze spotřební daně z nafty se v posledních letech pohybují okolo 65 miliard korun, snížením taxy se tak podle Hajduška dá očekávat výpadek z příjmů kolem šesti miliard korun. Podle Bartoně se navíc při zvýšení zájmu o dieselová auta sníží poptávka po daňově dražším benzínu.

Rozhodnutí má také ekologické důsledky, protože nafta patří k palivům s největším podílem na znečištění. Na to už dříve upozornil například Český plynárenský svaz, podle něhož čtvrteční rozhodnutí povede ke znevýhodnění ekologických paliv. Svaz snížení daně z nafty označil za nekoncepční krok.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Pohonné hmoty v Česku po dlouhodobém růstu zlevnily

02.12.2021 09:16 Aktualizováno Paliva v Česku od minulého týdne po dlouhodobém růstu cen zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu…

Benzin v Česku nadále zdražuje, cena nafty se zastavila

25.11.2021 08:13 Ceny pohonných hmot v ČR se od minulého týdne změnily jen minimálně. Litr nejprodávanějšího benzinu…

Benzin v Česku nadále zdražuje, ceny opět vzrostly

18.11.2021 08:22 Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru…

Paliva dál zdražují, benzin už stojí více než 37 korun

11.11.2021 11:02 Aktualizováno Zdražování pohonných hmot v Česku neustává, cena benzinu překročila 37 korun za litr a nafta je za…

Průměrná cena benzinu i nafty opět stoupla. Pohonné hmoty v Česku dál…

04.11.2021 07:57 Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Průměrná cena benzinu i nafty stoupla za poslední týden…

Ceny pohonných hmot v Česku dál rostou

28.10.2021 07:57 Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího…

Související:

Právě se děje

reklama