Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily o dva haléře. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 27,74 koruny. Za naftu platí motoristé v průměru 27,06 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
"Ceny pohonných hmot začaly minulý týden opět mírně klesat. Na vině je především kurz české koruny, která na páru s americkým dolarem posílila až k úrovni 22,20 koruny za dolar. Šířící se pandemie po Evropě zároveň opět zpomaluje poptávku," řekl dnes ČTK analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek.
Upozornil, že cena ropy na světových trzích však za poslední dva týdny vzrostla na nejvyšší úrovně za posledních 11 týdnů. "Mohou za to hlavně zprávy o vakcíně, která je čím dál tím blíž. Pandemie však může dostat poptávku znovu pod tlak, a právě proto ropný kartel OPEC+ od příštího roku uvažuje nad prodloužením produkčních škrtů o další tři až šest měsíců. Ceny pohonných hmot tak nejspíše dále klesat nebudou, naopak bychom se měli připravit na jejich postupný růst," dodal Hájek.
Výkonný ředitel Energy financial group Tomáš Voltr uvedl, že ceny benzinu a nafty v Česku po propadu z minulého týdne víceméně stagnují. "Při pohledu na ceny ropy a jejich vývoj v posledních několika týdnech se nabízí jediné slovo - nejistota. Nárůst nebo naopak pokles se totiž neřídí jednotným trendem, ale průběžně se mění. V tuto chvíli ceny ropy opět zaznamenávají mírný pokles, který se pohybuje okolo jednoho procenta. Odráží především současný vývoj epidemie, která stále vyvolává obavy a nejistotu," dodal.
Nejlevnější paliva tankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 27,24 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 26,58 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 28,58 koruny. Nafta se tam tankuje za 28,27 Kč za litr.
Nejlevnější benzin v Praze prodávají v Praze 9, kde litr v průměru stojí 27,98 Kč. Za naftu platí motoristé nejméně v Praze 3, litr tam prodávají průměrně za 27,62 Kč. Paliva jsou v Praze nejdražší v Praze 4, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 29,36 Kč a naftu za 29,35 Kč.
Ve srovnání s cenami paliv před rokem je benzin v Česku v současnosti o 4,47 koruny na litru levnější. Za naftu platili motoristé v polovině loňského listopadu o 4,72 koruny víc.
Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, je benzín na jihu Moravy levnější než v sousedním Rakousku a na Slovensku, naopak naftu lze koupit o něco levněji za hranicemi. V Rakousku stojí litr naturalu 1,09 eura (v přepočtu 28,73 Kč), litr nafty 1,03 eura (27,15 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,18 eura (v přepočtu 31,10 Kč), nafta stojí průměrně 1,00 eura (26,36 Kč).
Související
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
pohonné hmoty , Benzín , Nafta , Čerpací stanice , auto , ropa , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
před 2 hodinami
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
před 3 hodinami
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 5 hodinami
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
před 6 hodinami
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
před 7 hodinami
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
před 8 hodinami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 9 hodinami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 10 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 11 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 12 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 13 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 14 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 16 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě