Benzin v Česku zdražil, cena nafty stagnuje

Benzin v Česku v uplynulém týdnu zdražil a cena nafty stagnovala. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla od minulé středy o sedm haléřů na 27,84 koruny za litr. Cena nafty sice klesla, ale pouze o jeden haléř na 27,04 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Oproti loňsku jsou ale pohonné hmoty nyní výrazně levnější. Loni v Česku řidiči platili za litr benzinu i nafty zhruba o pět korun více než nyní.

V příštích dnech budou ceny paliva podle analytiků zřejmě mírně růst, ovšem maximálně v řádech několika haléřů. "Prodejci pohonných hmot totiž ještě musí do cen benzínu i nafty zahrnout oslabení koruny vůči dolaru, k němuž došlo ve druhé polovině září," uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Koruna tehdy oslabila ze zhruba 22,50 Kč na dolar na více než 23,30 Kč na dolar. "V říjnu sice oslabení kompenzovala opětovným zpevněním, ale rozhodně ne v plné míře," dodal Kovanda. Ropa a ropné produkty se obchodují na světových trzích i velkoobchodně právě v dolaru. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Nepatrný růst o několik haléřů, případně stagnaci cen, očekává v nejbližším týdnu i analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. "Cena ropy Brent se v posledních týdnech pohybuje na úrovni 41 až 42 USD za barel a momentálně není důvod pro výraznější změnu ceny. Nabídka ropy na trhu je stále vysoká a poptávka roste pomaleji oproti předpokladům," řekl.

Výkonný ředitel Energy financial group Tomáš Voltr poznamenal, že ropa měla začátkem týdne rostoucí trend. Po úterním oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o novém balíku pomoci na podporu ekonomiky však začal trh stagnovat. "Nyní lze očekávat spíše její prohloubení a pokles ceny ropy," podotkl.

Nejlevněji nyní benzin natankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde stojí litr Naturalu 95 v průměru 27,48 koruny. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji s cenou v průměru 26,60 koruny za litr.

Naopak nejdražší ceny paliv jsou nadále v Praze. Litr benzinu koupí řidiči ve městě v průměru za 28,55 koruny. Nafta stojí v Praze 28,16 koruny za litr, v žádném jiném kraji její cena nepřesáhla 28 korun.

Nejlevnější benzin v metropoli prodávají v Praze 9, kde litr v průměru stojí 28,02 Kč. Nejméně platí za naftu motoristé v Praze 3, litr tam je průměrně za 27,27 Kč. Naopak nejdražší paliva jsou v Praze 4, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 29,43 Kč a naftu za 29,31 Kč.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy levnější než v sousedním Rakousku a na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,11 eura (v přepočtu 30,07 Kč), litr nafty 1,03 eura (27,90 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,17 eura (v přepočtu 31,70 Kč), nafta stojí průměrně 1,02 eura (27,64 Kč).

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty Benzín Nafta Čerpací stanice auto Ekonomika ropa

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 13 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy