České benzínky začaly zdražovat. Zneužívají konflikt v Saúdské Arábii, zlobí se analytik

Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila. Nejprodávanější benzin Natural 95 řidiči nyní natankují za průměrných 32,50 koruny za litr, tedy o dva haléře dráž než před týdnem. Průměrná cena dieselu se za tu dobu zvýšila o 17 haléřů na 31,86 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS.

Podle analytiků pohonné hmoty v příštím týdnu zdraží o několik desítek haléřů, více by měly opět stoupnout ceny nafty. Důvodem jsou víkendové útoky na ropný areál Abkajk v Saúdské Arábii.

"Cena ropy by po obnovení dodávek mohla klesnout na původní úroveň. V současnosti je však ropa dražší kvůli rizikové přirážce, protože investoři nevědí, jak se situace na Blízkém východě bude dál vyvíjet. Toto riziko trhy oceňují přirážkou kolem pěti dolarů za barel," sdělil ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Čeští pumpaři se podle něj snaží současné situace využít k navýšení svých marží, přestože vzhledem k zásobám by se konflikt v Saúdské Arábii neměl v koncových cenách ropy projevit. "Podobnou situaci jsme v nedávné době zažili při dovážení znečištěné ropy z Ruska. Tehdy rovněž neexistovaly silné důvody pro zdražování paliv, přesto se tak na čerpacích stanicích dělo," doplnil Křeček.

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy zdraží příští týden benzin o deset až 15 haléřů za litr, nafta o 25 až 30 haléřů. "Důvodem citelnějšího zdražení nafty v porovnání s benzinem je především blížící se zimní motoristická sezona. Rafinérie se přeorientovávají na produkci zimní nebo dokonce arktické varianty nafty, která je odolnější vůči mrazivému počasí. Tyto petrolejové frakce jsou však poměrně drahé," dodal Kovanda.

Nejdražší benzin je nadále na Vysočině, stojí tam v průměru 32,87 Kč za litr. V těsném závěsu za Vysočinou skončila Praha s průměrnou cenou naturalu 32,86 Kč za litr. V metropoli je mezi kraji nejdražší nafta, kterou tamní čerpací stanice prodávají v průměru za 32,38 koruny za litr.

Nejlevnější paliva zůstávají v Jihočeském kraji, kde benzin vyjde v průměru na 32 korun a diesel na 31,32 koruny za litr.

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty Čerpací stanice Nafta Benzín auto ropa

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici

Policie s největší pravděpodobností překvalifikuje případ ze Šumperku z pokusu o vraždu na obvinění z vraždy. Taxikářka, kterou muž bodl nožem, totiž zemřela v nemocnici. Obviněný navíc s jejím autem narazil do jiného vozidla a zranil další dva lidi. 

před 4 hodinami

Český lev

Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka

Hudební rámec pro letošní slavnostní předávání cen Český lev, které 14. března nabídne v přímém přenosu z Kongresového centra Praha Česká televize na ČT1, vytvoří slovenský skladatel nejen filmové hudby Adrián Čermák. Diváci se mohou těšit na hudební doprovod vycházející z Čermákových zkušeností s filmovou a scénickou hudbou, který pracuje s atmosférou, emocemi a rytmem slavnostního večera a propojí elektronické prvky s živou interpretací samotného autora na klávesy. Na pódiu se během večera spojí s DJkou působící zejména na berlínské scéně Dariou Krylosovou aka DDK.

před 5 hodinami

Andrej Babiš a Igor Červený

Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů

Babišova vláda zasedla poprvé v kompletním složení, tedy už i s nově jmenovaným ministrem životního prostředí Igorem Červeným (Motoristé). Zabývala se mimo jiné zprávou o plnění Akčního plánu politiky v oblasti závislostí 2023–2025, zrušila několik svých pracovních a poradních orgánů a rozhodla o přesunu agendy Rady pro výzkum, vývoj a inovace z Úřadu vlády na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život

Ukrajinské drony zaútočily na továrnu na hnojiva v západním Rusku. Při události zemřelo sedm lidí, nejméně dalších deset osob utrpělo zranění. Informovala o tom BBC. K útoku došlo krátce po čtvrtém výročí zahájení války na Ukrajiny, kterou Moskva rozpoutala invazí do sousední země. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá

Rusko bude schopno pokračovat v invazi na Ukrajinu po celý rok 2026, a to i přes narůstající ekonomické potíže a tlaky na trhu práce. Podle analýzy předního vojenského institutu IISS (International Institute for Strategic Studies) existuje jen málo náznaků, že by se schopnost Moskvy vést válku i v jejím pátém roce nějak výrazně snižovala. Zároveň se zvyšuje hrozba, kterou pro Evropu představují ruské rakety a drony.

včera

Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi

Český ministr zahraničí Petr Macinka vystoupil v úterý na půdě Valného shromáždění OSN v New Yorku s neobvykle přímočarým projevem. U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítl opakovat diplomatické fráze a svůj apel adresoval přímo ruskému šéfovi diplomacie Sergeji Lavrovovi, i když ten v sále osobně přítomen nebyl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy