Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily o desítky haléřů. Průměrná cena benzinu klesla o 93 haléřů na 27,90 koruny za litr, a je tak nejnižší od půlky dubna 2016. Nafta zlevnila oproti minulé středě o 64 haléřů na 27,96 koruny za litr. Naposledy byl diesel levnější v říjnu 2016. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Podle analytiků budou pohonné hmoty v ČR významně zlevňovat i nadále.
Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Už v minulém týdnu se snížily o více než korunu. "Tempo zlevňování pohonných hmot nezvolní ani v příštím týdnu, kdy by ceny mohly klesnout v průměru o dalších 80 až 90 haléřů na litr. Tomuto vývoji nahrává cenový kolaps severomořské ropy Brent, která v březnu ztratila rekordních 55 procent a sesunula se až pod hranici 25 dolarů za barel," řekl dnes ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Propad cen ropy podle něj pokračuje jako bezprostřední reakce na pandemii koronaviru a striktní karanténní opatření, která mají devastující dopad na ropnou poptávku. "Ta je dle hrubých odhadů aktuálně nižší až o 25 milionů barelů denně, což odpovídá celé čtvrtině globální spotřeby ropy," uvedl analytik.
Rusinko míní, že prostor pro zlevňování na českých čerpacích stanicích zůstane významný po většinu dubna. "Nadále by přitom mělo platit, že cena benzinu bude klesat svižněji než cena nafty. Atypická situace pro toto roční období reflektuje bezprecedentní propad poptávky po palivech, který je relativně mírnější v případ nafty než benzinu," sdělil. "Spotřeba benzinu je totiž silně navázána na osobní dopravu, která je tvrdě zasažena karanténními opatřeními, zatímco nafta nachází využití také v průmyslu, kde poptávka takto závratně prozatím neklesá," dodal.
Podobný trend z podobných důvodů očekává také hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. "V příštím týdnu budou pohonné hmoty dále znatelně zlevňovat. V letošním roce se cena ropy na světovém trhu propadla zhruba o 60 procent a čerpací stanice v ČR tento pokles ještě plně nezohlednily. Korunová cena barelu ropy Brent v pondělí klesla nejníže za skoro 21 let. Naposledy byla levnější v červnu 1999," uvedl.
Spotřeba pohonných hmot podle něj poklesla v souhrnu o zhruba třetinu proti běžné situaci. "Ve výsledku jsou tak zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství čerpacích stanic," dodal.
Za naftu i benzin platí nejvíc motoristé v hlavním městě. Litr Naturalu 95 vyjde v Praze v průměru na 28,99 koruny a stejné množství nafty na 28,86 Kč. Druhé nejvyšší ceny v republice vykazuje Středočeský kraj s průměrem 28,55 koruny za benzin a 28,59 koruny za naftu.
Naopak nejlevněji se dá natankovat v Plzeňském kraji. Průměrná cena naturalu tam je 27,08 Kč a nafty 27,28 koruny. Druhým nejlevnějším regionem je Jihočeský kraj s průměrem 27,26 koruny u benzinu a 27,39 koruny v případě dieselu.
Související
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
pohonné hmoty , Benzín , Nafta , Čerpací stanice , auto , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
29. dubna 2026 20:24
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
29. dubna 2026 19:56
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě