Ceny ojetých aut v Česku vzrostly meziročně až o 25 procent

Ceny ojetých aut v Česku vzrostly meziročně o deset až 25 procent a budou se dále zvyšovat. Důvodem je nedostatek ojetých vozů na trhu způsobený výpadky výroby nových aut. Skladové zásoby autobazarů se snížily až o 60 procent. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla společnost carVertical, která se zabývá prověřováním ojetých vozidel.

"Snížená nabídka ojetých vozů vede k požadavkům přemrštěných cen. Naše data ukazují nárůst cen ojetých vozů až o 20 procent. Blížící se jaro může tedy být tím nejlepším časem pro ty, kteří chtějí své vozy prodat. Najít za ně náhradu může být však složitější, než se zdá, zvláště díky zpožděným dodávkám nových vozů,“ uvedl expert carVertical Matas Buzelis.

Podle nedávno zveřejněných údajů konkurenční společnosti Cebia, která se také zabývá prověřováním vozů, se loni ve 4. čtvrtletí průměrná cena ojetého vozidla v ČR meziročně zvýšila o 13 procent na 259.000 Kč. Ceny ojetých aut se tak v průměru navýšily o zhruba 30.000 Kč. Prodej ojetých aut se loni podle firmy Cebia zvýšil o 4,4 procenta na 738.000 vozů a průměrná doba, za kterou se ojetý vůz prodal, klesla o 29 dnů na 71 dní.

Podle Buzelise se však tuzemský trh s ojetinami zotaví, protože západní ekonomiky rychle směřují k elektrifikaci vozového parku a budou se snažit zbavit aut se spalovacími motory. Kupující však riskují, že získají vozidla po havárii, protože téměř každé druhé ojeté auto prověřované v ČR absolvovalo nehodu. Česko je v podílu havarovaných aut v Evropě druhé hned za Ukrajinou před Lotyšskem.

"U každého desátého vozidla kontrolovaného pomocí naší platformy v České republice zaznamenáme problém s najetými kilometry. V porovnání let 2020 a 2021 ale neevidujeme žádné výrazné změny," dodal Buzelis. Skutečný počet podvodů s najetými kilometry podle něj může být mnohem závažnější. Výzkum Univerzity v Gdaňsku odhadl, že podvody s najetými kilometry mohou při přeshraničním obchodování s auty ovlivnit až 50 procent transakcí a způsobit evropské ekonomice škody přes devět miliard eur.

Společnost carVertical vytváří první globální celosvětový registr historie vozidel. Shromažďuje maximum informací o historii vozidla z různých zdrojů, včetně národních a soukromých registrů, policie, pojišťoven, autoservisů, aukcí vozidel nebo prodejců vozidel. Firma čerpá z více než 800 zdrojů a v současnosti má přes 14,7 miliardy datových údajů. Působí ve 26 zemích.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Spory o emisní normy a Česko proti Euro 7. Jaká auta budeme řídit?

To, že náš život ovlivňují často maličkosti, není jistě třeba připomínat. Právě probíhající vášnivé diskuse o nových emisních normách Evropské unie jsou toho dobrým příkladem. Škoda jen, že kvůli maličkostem nám mezi prsty zbytečně protékají ty „velké“ a „důležité“ skutečnosti. Připomíná to totiž jeden velmi známý „kus“: Mnoho povyku (možná) pro nic. Hodně důležitá otázka, která může člověka napadnout je, zda je skutečně nějaké to množství určitých látek z výfukových plynů motorů ve všech možných souvislostech důležitější než (nadneseně) čistší a zdravější ovzduší na planetě Zemi?

Více souvisejících

auto Autobazar

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy