Platnost evidenční kontroly aut by se mohla prodloužit na rok

Platnost evidenční kontroly motorových vozidel by se mohla prodloužit z nynějších 30 dní na jeden rok. Vláda v novele zákona, kterou nyní projednává Sněmovna, navrhla prodloužení až na dva roky. Sněmovní hospodářský výbor však doporučil lhůtu pouze roční.

Dvouletá lhůta je podle poslance ANO Martina Kolovratníka příliš dlouhá a zvyšuje korupční a kriminální rizika spojená s auty. O tom, jaká lhůta bude nakonec platit, rozhodnou poslanci. V tomto týdnu by měli pokračovat ve druhém čtení novely zákona.

Novela kromě jiného umožňuje motoristům, aby si předem rezervovali registrační značky na auta. Především firmy by si tak mohly vyřizovat potřebná povolení ještě předtím, než úřad vozidlo zapíše do registru. Novela včetně návrhu na prodloužení platnosti evidenční kontroly byla ve Sněmovně v minulém volebním období už těsně před schvalováním. Sněmovna ji ale do voleb nestihla schválit.

Sněmovní hospodářský výbor také doporučuje, aby se v případě, že se jako nový vlastník silničního vozidla zapisuje jeho dosavadní provozovatel, nemusela také podstupovat evidenční kontrola. Podle dřívějšího vyjádření zpravodajky Zuzany Ožanové (ANO) půjde třeba o případy ukončení leasingu. V takovém případě by se také hradil pouze padesátikorunový poplatek, zatímco nyní je to podle poslankyně až 800 korun jako za novou registraci vozidla.

Vládní návrh počítá se zrušením povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele. K protokolu o evidenční kontrole mají obecní úřady s rozšířenou působností přístup přes informační systém technických prohlídek. Proto se podle vlády jeví povinnost předkládat protokol o evidenční kontrole jako nadbytečná.

Registrační značku bude možné rezervovat až na jeden měsíc. Žádost bude muset obsahovat VIN vozidla a pokud vozidlo VIN nemá, pak alespoň číslo podvozku.

Vláda uvádí, že dopravci se potýkají se zbytečnými prodlevami při pořizování vozidel, neboť povolení, která ke své činnosti potřebují, jsou často vázána na registrační značku vozidla. Začít vyřizovat tato povolení si tedy mohou až poté, co je vozidlo zapsáno v registru silničních vozidel a registrační značka je mu přidělena. Do doby, než potřebná povolení získají, však nemohou vozidlo využívat, stojí v důvodové zprávě.

Návrh zákona řeší i další změny, týkají se například technických detailů při vyřazování vozidla z provozu nebo uznávání některých dokladů. Ministerstvo dopravy v předkládací zprávě uvedlo, že při změnách vychází z dosavadní praxe na úřadech. Změny by měly usnadnit některé kroky při registraci nebo přepisu vozidla. Zjednodušení má přinést možnost elektronického podání žádosti o zápis vozidla do registru silničních vozidel nebo při změně vlastníka auta. Návrh novely stanovuje, které doklady bude možné podat elektronicky. Dál ovšem bude nutné doložit některé doklady v listinné podobě při vyzvednutí osvědčení o registraci vozidla.

Návrh zákona má za cíl především převést do tuzemského předpisu požadavky EU týkající se hlavně schvalování technické způsobilosti silničních a zvláštních vozidel. Určuje například ministerstvo dopravy orgánem pro dozor nad trhem s motory například pro lodě.

Související

Více souvisejících

auto

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

včera

Biden se chce příští týden setkat s Netanjahuem

Prezident USA Joe Biden očekává, že se příští týden setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, pokud se rychle zotaví z nemoci COVID-19, uvedl ve čtvrtek Bílý dům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy