Průměrná cena ojetých aut na českém trhu vzrostla v září o 15 procent

Průměrná cena ojetých aut na českém trhu vzrostla v září meziročně o 14,8 procenta na 287.000 Kč. Ve třetím čtvrtletí se ale proti prvnímu pololetí snížila o 2000 Kč. Důvodem je snižující se zájem o koupi ojetých vozů kvůli rostoucím životním nákladům. Uvedla to společnost Cebia, která se zabývá prověřováním ojetých vozidel.

Se sníženým zájmem o auta a klesajícími prodeji vozů klesá i počet dovážených aut. V prvních třech čtvrtletích se do České republiky dovezlo 126.728 ojetých osobních vozidel, což je o 10.149 aut méně než loni ve stejném období. Jejich průměrné stáří se zvýšilo o 0,2 roku na 10,7 roku.

Vzrostlo i celkové průměrné stáří prodávaných ojetých vozidel bez ohledu na jejich původ. Loni ve stejném období činilo 9,1 roku, letos se vyšplhalo na 9,3 roku. Vyšší stáří aut je dáno meziročně vyšším průměrným stářím ojetých aut s českým původem, jež vzrostlo ze 7,2 roku na 7,8 roku. Lidé si ponechávají častěji auta nadprůměrného stáří, protože nemají na novější.

Vozy s českým původem tvořily letos 44,4 procenta trhu, což je meziročně pokles o čtyři procentní body. Auta s německým původem byla na trhu zastoupena z 20,5 procenta, což představuje pokles o 4,7 procentního bodu. Z hlediska zemí původu se trh více diverzifikoval a jediná ze sledovaných zemí, u kterých nastal meziroční nárůst podílu na trhu, je Slovensko. Vozy se slovenským původem zvýšily své zastoupení z loňských 0,5 procenta na 2,1 procenta.

Průměrná doba prodeje ojetého vozu letos meziročně klesla ze 73 dní na 65 dní, což bylo dáno vysokým zájmem o auta v první polovině roku. Snížení dovozů a počtu aut na trhu navíc koresponduje se sníženým zájmem lidí.

Průměrná hodnota na tachometrech u prodávaných vozů klesla letos o 5000 km na 153.000 km. Podíl aut na benzín vzrostl o šest procentních bodů na 47,7 procenta na úkor naftových vozů.

Nejčastěji nabízeným modelem byla opět Škoda Octavia, byť její podíl klesl meziročně o dva procentní body na 9,3 procenta. Všechny modely značky Škoda zastoupené v první desítce ztratily 3,6 procentního bodu a měly tržní podíl 20,7 procenta.

Související

Více souvisejících

auto Autobazar

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy