Řadu Čechů mohou letos na dovolené potkat nepříjemné komplikace. Nejnavštěvovanější destinace trápí problémy s nebezpečnými žraloky a infikovanými komáry a díky pokračujícím výpadkům letadel ani není jasné, jestli se na ně Češi dostanou. Nebo z nich domů.
Uzemnění letounů Boeing 737 MAX je jedním z problémů, který může může mít v letní turistické sezóně vliv na dovolenou u desítek tisíc klientů tuzemských cestovních kanceláří. Řada z nich používá jako dopravce leteckou společnost Smartwings, u které zmíněné stroje tvořily významnou část flotily. Není ale zdaleka jediná.
Toto číslo se navíc může výrazně zvýšit. Návrat letounů společnosti Boeing je totiž nadále v nedohlednu. Pravděpodobně k němu letos nedojde, a tak musí dopravci řešit náhradní způsoby přepravy, aby uspokojily davy turistů mířící do a ze zahraničí.
Žraloci u chorvatských břehů
Nemilou zprávou pro turisty je i výskyt žraloků v Chorvatsku. Od doby, kdy Čecha zabil žralok, totiž neuplynul ani rok, a řada lidí má tento hrůzný incident dodnes v paměti.
U chorvatských břehů byl nejprve spatřen žralok mako, který se pohyboval poblíž města Makarska. Tento žralok je považován za nebezpečného a člověka může i zabít, většinou je ale neškodný. Přesto bylo zaznamenáno několik případů, kdy žralok bez příčiny zaútočil na člověka. Jeden byl dokonce smrtelný.
Při chorvatském pobřeží se ale žraloků nachází víc. Další byl spatřen v obci Grebaštica nedaleko Šibeniku a odvážil se připlout až přímo ke břehu, což se přitom běžně nestává. Žraloci se většinou drží v hlubších a vzdálenějších vodách. Navíc není dodnes přesně jasné, o který druh žraloka se jedná a jestli může být lidem nebezpečný.
Nově hlásí média další pozorování žraloka. Tentokrát se objevil u ostrova Korčula, kde ho viděli místní turisté. Mělo se jednat o žraloka mako, není ale jasné, jestli jde o toho stejného jako v prvním případě. Není vyloučeno, že jde o úplně jiného jedince.
Přestože žraloci většinou nejsou lidem nebezpeční a neměli by být důvodem k rušení či přesouvání dovolené, mnoha lidem už pouhá myšlenka na tohoto predátora stačí k tomu, aby nevlezli do moře. Většinou však zcela zbytečně.
Problémy hlásí i Řecko
Je-li některá ze zemí mezi českými turisty letním trhákem, tak je to vyjma Chorvatska právě Řecko. I to ale letos hlásí nepříjemné problémy. Podle britského portálu Guardian tamní úřady vydaly varování před komáry, které přenášejí západonilskou horečku.
V minulém roce se tímto onemocněním v zemi nakazily stovky lidí a 50 z nich zemřelo. Virus byl nejčastěji zaznamenán v okolí Soluně a hlavního města Atén.
Původcem západonilské horečky jsou divoce žijící ptáci a přenašečem komáři. Až 80 procent infekcí probíhá asymptomaticky, tedy s žádnými, případně jen mírnými příznaky. U zbytku infikovaných se ale virus projevuje podobně jako chřipka, tedy horečkou, únavou a otokem lymfatických uzlin. Dalšími příznaky , při jejichž výskytu je už nutné bezpodmínečně vyhledat lékaře, jsou bolesti hlavy, krku, pohybového aparátu, vyrážky na trupu a končetinách, nechutenství a bolesti břicha.
Virus se ale nešíří pouze v Řecku. Loni se objevil i v dalších oblíbených destinacích, například v Srbsku v Itálii či v Chorvatsku. I v těchto zemích si vyžádal desítky obětí.
Související
Na chatu, na Mácháč nebo do Jugošky. Takové byly dovolené za socialismu
Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené
dovolená , cestování , Chorvatsko , Řecko , Smartwings
Aktuálně se děje
včera
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
včera
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
včera
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
včera
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
včera
Princ Harry potěšil britského krále. Meghan mu přivezla ukázat vnoučata
včera
Hlavní nádraží čeká důležitá oprava. Omezí provoz na magistrále
včera
Kuba zažila druhý blackout za pět dní. Energetická krize se prohlubuje
včera
V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad
včera
Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům
včera
Teplé počasí úřaduje. Nebezpečí požárů se rozšířilo na další oblasti
včera
Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit
včera
Putin by teď na mír nepřistoupil, naznačují informace z Kremlu
včera
Sucho je mimořádné a prohloubí se, varují meteorologové před tropickou vlnou
včera
Trump vyhrožuje Íránu úplným zničením
včera
Hasiči nadále zasahují ve Zlíně. Stupeň poplachu se dále snížil
včera
Babybox zachránil život ve středních Čechách. Chlapec se jmenuje Libor
včera
Írán má problém. Američané budou mít na jednáních jasné požadavky
včera
Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu
10. července 2026 21:36
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
10. července 2026 20:27
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688.
Zdroj: Libor Novák