Internetem se šíří nepravdivé tvrzení o zaměstnávání Ukrajinců na úkor Čechů

V souvislosti s válkou na Ukrajině se na internetu objevila řada nových dezinformací. Některé z nich se týkají přímo válečného konfliktu, jiné jeho dopadů na okolní státy. Výjimkou v tomto ohledu není ani Česká republika a některé tuzemské firmy.

Českými sociálními sítěmi se v posledních dnech šíří například tvrzení, že společnost Amazon údajně hromadně propouští české pracovníky kvůli možnosti zaměstnávání ukrajinských pracovníků.

"V Amazonu už hromadně propouští naše lidi a vzali tam už přes 400 Ukrajinců. Dobry ne? A to je začátek," píše doslovně jeden z uživatelů facebooku. Podobných tvrzení lze najít v řadě skupin vícero a vyvolávají v lidech silně negativní reakce.

Ve skutečnosti přitom jde o mystifikaci založenou na skutečnosti, že Amazon, podobně jako řada dalších společností, nabírá sezónní pracovníky z agentur. Délka jejich pracovního poměru ve firmě je ale od počátku jasně vymezená.

To serveru EuroZprávy.cz pod příslibem anonymity potvrdila i jedna ze zaměstnankyň společnosti. "Odchází zelení, čili agenturní pracovníci. Není to nic neobvyklého, děje se to na konci každé sezóny," uvedla.

Její slova potvrzuje i tiskový mluvčí Amazonu Noah Zyla. "Každoročně nabízíme sezónní práci zaměstnancům, kteří nám pomáhají během špičky. Této podpory si velmi vážíme a v naší komunikaci jasně uvádíme, že se jedná o dočasné pozice. Na konci špičky smlouvy dočasných pracovníků končí, mnoho z nich se k nám však pravidelně vrací každý rok," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Amazon při náboru zaměstnanců navíc nepreferuje Ukrajince před českými pracovníky. "Jsme zaměstnavatelem rovných příležitostí a nabízíme inkluzivní pracovní prostředí každému bez ohledu na jeho původ, národnost, pohlaví nebo schopnosti. Je pro nás nesmírně důležité, aby se naši zaměstnanci cítili bezpečně a podporováni," dodal Zyla.

Pro EuroZprávy.cz také uvedl, že Amazon nabízí 3 000 stálých pracovních míst. Z informací z posledních let pak vyplývá, že až jednou tolik pracovníků firma nabírá na sezónní práce, například v období Vánoc.  

Související

Více souvisejících

Amazon Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

Polský MiG-29 poškodil několik domů na severu země. Armáda zaplatí škody

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy