Praha - Armáda ČR cvičně postaví humanitární tábor ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Preventivní akce má prověřit její schopnost čelit silné migrační vlně. Ministerstvo obrany dnes oznámilo, že v případě zhorčení uprchlické krize je armáda připravena nasadit až 5000 vojáků k ochraně hranic.
Tábor pro 450 lidí staví ženisté z Olomouce. Hotov a plně funkční má být do tří dnů od ranního vydání rozkazu, tedy v pátek. Bude mít kompletní rozvody elektřiny, sociální zařízení, kuchyň nebo lékařskou službu. "Věřím, že to splní účel," podotkl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Zástupci armády v Libavé řekli, že humanitární základnu jsou vojáci schopni postavit během pěti dnů včetně výběru místa a dovozu materiálu. Samotná stavba trvá 48 hodin a potřeba k ní je 40 vojáků a 20 řidičů.
"Navrhl jsem ministrovi obrany, abychom udělali prověrku tohoto zařízení. Dnes byla zahájena, dokončena bude v pátek," řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář, který se dnes přijel na Libavou podívat.
Armáda má k dispozici dva stanové tábory pro 450 lidí, v případě potřeby by tak byla schopna se postarat až o 900 uprchlíků. Ve stanech by mohli zůstat asi měsíc. Po tu dobu by jim vojáci zajišťovali jídlo, pití, místo pro hygienu a pro spánek. Měsíční provoz základny stojí bez platů vojáků pět milionů korun.
Armádní tábor nebude doplňovat současnou kapacitu záchytných a dalších zařízení pro cizince, počty míst v nich jsou nyní dostatečné.
Související
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
Armáda České Republiky , Martin Stropnický , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 52 minutami
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
před 1 hodinou
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
před 2 hodinami
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
před 3 hodinami
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
před 4 hodinami
Princ Harry potěšil britského krále. Meghan mu přivezla ukázat vnoučata
před 5 hodinami
Hlavní nádraží čeká důležitá oprava. Omezí provoz na magistrále
před 6 hodinami
Kuba zažila druhý blackout za pět dní. Energetická krize se prohlubuje
před 7 hodinami
V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad
před 8 hodinami
Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům
před 8 hodinami
Teplé počasí úřaduje. Nebezpečí požárů se rozšířilo na další oblasti
před 9 hodinami
Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit
před 10 hodinami
Putin by teď na mír nepřistoupil, naznačují informace z Kremlu
před 11 hodinami
Sucho je mimořádné a prohloubí se, varují meteorologové před tropickou vlnou
před 12 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu úplným zničením
před 12 hodinami
Hasiči nadále zasahují ve Zlíně. Stupeň poplachu se dále snížil
před 13 hodinami
Babybox zachránil život ve středních Čechách. Chlapec se jmenuje Libor
před 14 hodinami
Írán má problém. Američané budou mít na jednáních jasné požadavky
před 15 hodinami
Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu
včera
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
včera
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688.
Zdroj: Libor Novák