Praha - Policie ČR obdržela 53 nových vozů typu Škoda Octavia, které mají sloužit pro skryté měření rychlosti řidičů a být novou pýchou české policie. Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského ale jde spíše o fiasko. Uvedl to v komentáři, který poskytl serveru EuroZprávy.cz.
Jako první v Evropě mají její auta jezdit s výstražným zařízením bez kombinace s majáčky na střeše, chlubil se její prezident Tomáš Tuhý.
Zatím vše nasvědčuje tomu, že se jedná o obrovské fiasko a reputace naší policie utrží další těžkou ránu. Nová auta už nyní dělají naší policii pořádnou ostudu, aniž by dosud stihla pořádně vyjet do akce. Proč? Octavie totiž podle nezávislé analýzy právníků porušují platné právní předpisy kvůli svým neobvykle umístěným majáčkům. Pokud ještě někdo náhodou nepochopil, tak to znamená, že strážci zákona se sami stávají těmi, kdo zákony porušují.
Porušováním zákonů k lepšímu potírání porušování dopravních předpisů, chtělo by se říci. Nic podobného se nepodařilo vymyslet ani Ondřeji Sekorovi při psaní Kroniky města Kocourkova. Tolik k úsměvnější části celé kauzy. Nezmínit nelze ani další aspekt této věci, z něhož mnohým nejspíše ztuhne úsměv na tváři.
Policie by si měla dát nové heslo: Číhat a děsit!
Největší problém současného přístupu je totiž takový, že hlavním úkolem policie má být zřejmě tajně číhat a čekat, až se někoho nachytá při nějakém přestupku. To už policie může rovnou nahradit své dosavadní heslo „pomáhat a chránit" mnohem vystižnějším „číhat a děsit." Zdá se, že vzorem policistů se stala postava „tajného" Bretschneidera z Haškova Švejka.
Proč má policie zasahovat, až tehdy, když dojde k nějakému porušení dopravních předpisů? Nemají jim naopak pomáhat předcházet? Policisté, pokud chtějí být opravdu užiteční, by naopak měli být na ulici dobře vidět, a ne se skrývat.
Šikana řidičů nikam nevede, naopak důležitá je prevence. Policie má být na našich ulicích a silnicích dobře vidět, budit respekt a odrazovat lidi od jednání, které je v rozporu s platnými zákony a předpisy. Prevence je mnohem účinnější než přístup orientovaný pouze na represe, páni policisté! Ale to by ti, kteří tyto auta opět pořídili, museli někdy začít skutečně přemýšlet.
Tomáš Zdechovský
Související
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
Policie ČR , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 2 hodinami
Norovirus se šíří na další výletní lodi. V karanténě je 1700 pasažérů
před 3 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 4 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 5 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 6 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 6 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 7 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 8 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 8 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 10 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
včera
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
včera
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
Britský premiér Keir Starmer na ranním jednání kabinetu rázně odmítl spekulace o svém konci v úřadu. Navzdory drtivým výsledkům voleb a narůstající rebelii ve vlastní straně ministrům oznámil, že nehodlá rezignovat. Ve svém prohlášení zdůraznil, že sice přijímá plnou odpovědnost za volební neúspěch, ale zároveň cítí povinnost splnit sliby, které voličům dal.
Zdroj: Libor Novák